Przyczyny bólu podczas erekcji – jakie są?

Przyczyny bólu podczas erekcji

Ból podczas erekcji to poważny problem, który może mieć wiele przyczyn. Nie tylko jest to bolesne, ale także może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego i związków. W artykule omówimy różne przyczyny bólu podczas erekcji, w tym choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne i psychologiczne. Przedstawimy również sposoby radzenia sobie z tym problemem i kiedy należy skonsultować się z lekarzem..

Priapism

Powodem, dla którego możesz doświadczyć bólu podczas erekcji może być kilka różnych powodów. Może to być prosty przypadek mimowolnej erekcji, lub może być bardziej poważny. Tak czy inaczej, najlepiej udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Jeśli twoje erekcje są bolesne przez więcej niż kilka sekund, powinieneś poszukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Priapizm jest stanem, w którym mężczyzna odczuwa bolesne erekcje. Stan ten występuje, gdy przepływ krwi do penisa jest nadmiernie wysoki. Proces ten obejmuje złożoną interakcję procesów psychologicznych i fizjologicznych. Chociaż erekcje są najczęściej związane z podnieceniem seksualnym, mogą być również wywołane przez inne przyczyny, w tym uraz penisa i tkanek wspierających. Priapizm jest medycznym stanem nagłym i powinien być leczony tak szybko, jak to możliwe.

Do rozpoznania priapizmu można wykorzystać badanie fizykalne. Może to pomóc w określeniu, czy stan jest spowodowany priapizmem wysokoprzepływowym czy niedokrwiennym. W zależności od przyczyny bólu może być konieczne pobranie próbki krwi i wykonanie diagnostycznego badania ultrasonograficznego.

Najczęstszym rodzajem priapizmu jest priapizm niedokrwienny, który występuje, gdy krew zostaje uwięziona w komorach erekcji. U mężczyzn z chorobą sierpowatą, białaczką lub malarią może wystąpić ten typ priapizmu. Stan ten może powodować trwałe zaburzenia erekcji. Z kolei priapizm wysokoprzepływowy jest rzadszy, ale może być wynikiem pęknięcia tętnicy lub urazu penisa.

Leczenie priapizmu zależy od jego rodzaju. Priapizm niedokrwienny może być leczony okładami z lodu lub innymi środkami przeciwbólowymi. Pacjenci z priapizmem niedokrwiennym powinni zgłosić się do lekarza, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 4 godziny. Jeśli nie zostanie szybko podjęte leczenie, uszkodzenie wrażliwej tkanki prącia może być nieodwracalne.

Priapizm może być spowodowany przez nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, nerwach i czerwonych krwinkach. Może być również spowodowany przez leki, które są przyjmowane w celu wywołania erekcji, lub wstrzykiwane bezpośrednio do penisa. Mężczyźni cierpiący na tę przypadłość powinni od razu zwrócić się o pomoc medyczną, aby uniknąć rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Choroba Peyronie’go

Mężczyźni cierpiący na chorobę Peyronie’go mogą odczuwać ból podczas erekcji. Choroba wpływa na tunica albuginea, co sprawia, że penis jest mniej elastyczny. W wyniku tego penis wygina się i staje się węższy w środku. Nie ma lekarstwa na chorobę Peyronie, ale można ją kontrolować i poprawić za pomocą leków i terapii rozciągania. W cięższych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Obecnie dwa leki zostały zatwierdzone do leczenia choroby Peyronie’go. Jednym z nich jest deksametazon (Decadron) w dawkach od 0,2 do 0,4 mg na płytkę, co cztery do sześciu tygodni. Innym jest heksacetonid triamcynolonu (Aristospan Intralesional), który może być wstrzykiwany do płytek i zmniejszyć ich rozmiar. Pacjenci powinni powstrzymać się od seksu podczas otrzymywania tych leków, aby zminimalizować uraz prącia.

Choroba Peyronie jest częstym problemem wśród starszych mężczyzn. Stan ten utrudnia lub uniemożliwia uzyskanie erekcji i może zakłócać życie seksualne. Choroba Peyronie’go dotyka ponad 120 000 mężczyzn rocznie w Stanach Zjednoczonych i może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyka mężczyzn między 50 a 60 rokiem życia.

Jeśli doświadczasz któregoś z wymienionych objawów, powinieneś udać się do lekarza, aby ustalić, czy choroba Peyronie jest przyczyną bólu. Chociaż choroba Peyroniego może być tematem wstydliwym dla par, ważne jest, aby podzielić się swoimi obawami z dostawcą usług medycznych.

Dokładna przyczyna choroby Peyronie nie jest znana, ale uważa się, że czynnikiem jest predyspozycja genetyczna. Mężczyźni z pozytywnym wywiadem rodzinnym mogą być bardziej narażeni na rozwój choroby Peyronie niż ci z negatywnym wywiadem rodzinnym. Inne czynniki ryzyka rozwoju choroby obejmują wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę.

Mężczyźni z chorobą Peyronie’go zazwyczaj odczuwają łagodny ból podczas erekcji. Ból zazwyczaj nie jest silny, a większość mężczyzn nie pamięta urazu wynikającego z tego schorzenia. Mężczyźni z chorobą Peyronie mogą również doświadczać objawów depresyjnych.

Choroba Peyronie nie jest zakaźna. Nie jest spowodowana chorobą zakaźną, ale może rozwinąć się w wyniku niewielkiego urazu penisa. Uraz ten może wystąpić podczas stosunku seksualnego, aktywności sportowej, a nawet w wypadku. Choroba może rozwijać się powoli, z czasem ból staje się coraz bardziej odczuwalny.

Czytaj również:   Suplementy na wzmocnienie erekcji - jakie są?

Zakażenie dróg moczowych

Pacjent doświadczający bólu podczas erekcji może mieć zakażenie dróg moczowych lub powiązany stan medyczny. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, ponieważ wczesna diagnoza jest niezbędna. Poniżej przedstawiono niektóre objawy zakażenia dróg moczowych.

Ból podczas erekcji jest częstym objawem zakażenia dróg moczowych (UTI). Zakażenie to dotyka pęcherza moczowego i cewki moczowej. Może również wpływać na tkanki wyściełające trzon prącia. U mężczyzn, zakażenie może wpływać na głowę penisa, lub balanitis. Zakażenie może również rozprzestrzenić się na środkową i górną część trzonu prącia.

Kolejnym objawem zakażenia układu moczowego jest ból podczas wytrysku. Przyczyną tego stanu może być zakażenie dróg moczowych lub choroba przenoszona drogą płciową (STD). W niektórych przypadkach przebyta infekcja może spowodować bliznowacenie cewki moczowej, które blokuje płyn nasienny. W takich przypadkach lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne w celu przywrócenia normalnego przepływu płynu nasiennego do jąder.

W niektórych przypadkach, UTI może snowball w pełnym blown zaburzenia erekcji. Podstawową przyczyną jest niejasne, ale jeśli pozostawione bez leczenia, infekcja może spowodować penisa do obrzęku i upośledzenia jego funkcjonowania. Może to prowadzić do braku erekcji, co wpłynie zarówno na fizyczne i psychiczne samopoczucie mężczyzny. Może to również spowodować, że zwątpi on w swoje możliwości seksualne.

Mężczyźni, którzy doświadczają tego problemu, powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Infekcje dróg moczowych dotykają mężczyzn w każdym wieku i mogą wystąpić bez żadnych objawów. Mogą dotyczyć każdej części układu moczowego. Mężczyźni zazwyczaj zapadają na infekcję dróg moczowych, gdy są starsi, ale UTI u młodszego mężczyzny jest rzadkością.

Prosty UTI jest zwykle uleczalny za pomocą krótkiego kursu antybiotyków. Jednakże, jeśli zakażenie jest ciężkie, lekarz może przepisać dłuższy kurs antybiotyków. Pacjenci powinni również kontynuować picie dużej ilości płynów, ponieważ pomoże to złagodzić ból.

Ból podczas oddawania moczu jest częstym objawem zakażenia dróg moczowych. Ból ten jest spowodowany twardymi złogami minerałów, które sklejają się w stężonym moczu. Złogi te powodują ból podczas przechodzenia przez drogi moczowe, ale zazwyczaj nie powodują trwałych uszkodzeń.

Złamanie prącia

Złamanie prącia może być źródłem bólu podczas erekcji. Chirurg przeprowadzi operację w celu naprawy złamania. Procedura będzie obejmować wykonanie nacięcia w skórze penisa i zszycie rozdarcia. Nieleczone złamanie może prowadzić do trwałej deformacji prącia i trudności w utrzymaniu erekcji. Okres rekonwalescencji w przypadku złamania prącia wynosi zazwyczaj sześć tygodni. Po operacji pacjenci powinni unikać aktywności seksualnej przez co najmniej miesiąc.

Wstępne rozpoznanie złamania prącia opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym pacjenta. Mężczyźni często zgłaszają ból podczas erekcji i utratę wzwodu. Pacjenci mogą również doświadczać zasinienia lub obrzęku. Niekiedy bólowi może towarzyszyć słyszalne “pop”, co może być pierwszym objawem złamania.

Jeśli podejrzewa się złamanie prącia, lekarz może wykonać rezonans magnetyczny w celu określenia lokalizacji i rozległości złamania. Operacja może być konieczna do skorygowania złamania i zachowania funkcji erekcji. Podczas procesu odzyskiwania, leki przeciwbólowe są często przepisywane, aby pomóc zmniejszyć ból. Jednak całkowity powrót do zdrowia po złamaniu prącia może trwać kilka miesięcy, a częste wizyty u lekarza są konieczne, aby uniknąć komplikacji.

Złamanie prącia jest rzadkie, ale jeśli doświadczasz silnego bólu podczas erekcji, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Objawami złamania prącia mogą być krew w moczu i zasinienie. Penis może nawet stać się niebieski lub czarny. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Złamania prącia mogą być spowodowane różnymi wypadkami. Upadek na penisa, wejście na ścianę w słabo oświetlonym pomieszczeniu, przymusowa masturbacja to możliwe przyczyny. W dziesięciu do dwudziestu procentach przypadków mamy do czynienia z urazem cewki moczowej, który powoduje krwawienie. W takich przypadkach operacja jest najczęstszym sposobem leczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia trwałych zaburzeń erekcji.

Złamania prącia mogą również wystąpić podczas szorstkiego stosunku seksualnego. W przeciwieństwie do wielu rodzajów złamań, złamanie prącia występuje w przypadku uszkodzenia ciał jamistych prącia. Ciała jamiste to dwie kolumny gąbczastej tkanki wewnątrz penisa, które wypełniają się krwią podczas erekcji. Uderzenie w penisa podczas erekcji może spowodować pęknięcie ciał jamistych.Pokrewne Tematy