Pierwsza erekcja jest zwykle obserwowana u mężczyzn w wieku około 40 lat. Po tym czasie częstość występowania zaburzeń erekcji (ED) znacznie wzrasta. Jednak mężczyźni bez znanych czynników ryzyka mają najniższy wskaźnik ED w każdym wieku. Mężczyźni w wieku powyżej sześćdziesięciu dziewięciu lat mają jednak najwyższy wskaźnik ED.
Fizjologia wzwodu prącia
Fizjologia wzwodu prącia u mężczyzny jest złożonym procesem, w którym bierze udział kilka nerwów i mięśni. Proces ten rozpoczyna się w mózgu, gdzie komórki nerwowe wysyłają sygnały chemiczne do naczyń krwionośnych penisa. Sygnały te powodują rozluźnienie tętnic i zamknięcie żył, zatrzymując krew w ciałach jamistych. Pozwala to penisowi rozszerzyć się, co skutkuje erekcją. Gdy erekcja zostanie utrzymana, przepływ krwi ustaje, a penis staje się bardziej miękki niż wcześniej. Kolejny etap obejmuje nasieniowody, które wyciskają plemniki z jąder w kierunku tylnej części cewki moczowej.
Zrozumienie fizjologii wzwodu prącia jest kluczowe dla zrozumienia medycyny seksualnej. Niezbędna jest znajomość czynników fizjologicznych powodujących erekcję, w tym nienaruszonego układu nerwowo-naczyniowego i rozkurczu mięśni gładkich. Chociaż to zrozumienie istnieje od wieków, nastąpił kilka postępów w naszym rozumieniu erekcji prącia. Renesans pomógł nam zdefiniować fizjologię neuronalną i naczyniową, a eksperymenty na zwierzętach w Europie przyczyniły się do obecnego zrozumienia erekcji prącia.
Chociaż postępy w fizjologii erekcji prącia doprowadziły do poprawy możliwości leczenia, ED pozostaje poważnym problemem zdrowotnym mężczyzn. Może ona wpływać na jakość życia mężczyzny, zdolność do czerpania przyjemności ze stosunków seksualnych oraz na jego związki. Istotne jest, aby zrozumieć fizjologię erekcji prącia u mężczyzn, tak aby można było podjąć świadomą decyzję dotyczącą odpowiedniego leczenia dla swojego stanu.
Wzwód prącia u mężczyzn jest złożonym procesem fizjologicznym, w którym biorą udział nerwy, naczynia krwionośne i mięśnie jamiste. W zwiotczałym penisie przepływ krwi w ciele erekcyjnym jest zrównoważony pomiędzy naczyniami tętniczymi i żylnymi. Pozwala to na zwiększony przepływ krwi, który z kolei rozluźnia mięśnie gładkie, rozszerza przestrzenie jamiste i uciska splot żylny oraz większe żyły w obrębie tuniki białej.
Objawy zaburzeń erekcji
Choć objawy zaburzeń erekcji są na ogół przejściowe, mogą być przyczyną wielu stresów i problemów w związku. Mogą być również wczesnym objawem podstawowych warunków zdrowotnych, takich jak choroby serca. Dlatego mężczyźni, którzy doświadczają tego stanu, powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach leczenie może wymagać zastosowania leków.
Najczęstszym objawem jest niemożność osiągnięcia lub utrzymania twardej erekcji. Niektórzy mężczyźni mają problemy z utrzymaniem erekcji i mogą całkowicie unikać seksu. W takich przypadkach mężczyzna powinien odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu lub urologa. Zabiegi pomogą mężczyznom poprawić krążenie i funkcję erekcji.
Funkcja erekcji mężczyzny zależy między innymi od koordynacji nerwów, naczyń krwionośnych i mięśni. Niektóre choroby uszkadzają nerwy i tętnice, co skutkuje niemożnością utrzymania jędrnej erekcji. Niektóre przewlekłe schorzenia, w tym cukrzyca, mogą również powodować zaburzenia erekcji. W niektórych przypadkach w grę mogą wchodzić czynniki psychologiczne.
Na szczęście istnieje wiele metod leczenia dostępnych dla mężczyzn z ED. Alternatywne metody leczenia mogą obejmować chirurgię i leki. Jeśli podejrzewa się przyczynę psychologiczną, doradztwo pomoże mężczyznom przywrócić ich seksualną pewność siebie. Sesje doradcze mogą być świadczone przez psychiatrę, psychologa, lub lekarza. Często, mężczyzna partner będzie również zaangażowany w sesjach. Urządzenia zewnętrzne mogą również pomóc mężczyznom z zaburzeniami erekcji, takich jak pompy próżniowe prącia. Pompy próżniowe działają poprzez zwiększenie przepływu krwi do określonych części penisa i naśladują normalną erekcję.
Objawy zaburzeń erekcji mogą obejmować trudności z utrzymaniem erekcji, kulminacją i pożądaniem seksualnym. Lekarz może pomóc zdiagnozować ten stan poprzez zadawanie pytań dotyczących historii seksualnej i zwyczajów seksualnych. Mogą również sprawdzić poziom hormonów. Jeśli istnieją zaburzenia równowagi hormonalnej, badanie krwi może być konieczne, aby określić przyczynę zaburzeń erekcji.
Chociaż mężczyźni z ED nie mogą zapobiec jego rozwojowi, objawom można zapobiec dzięki zmianom stylu życia i zabiegom medycznym. Mężczyzna może spróbować różnych leków, aby odwrócić ten problem, w tym leki zwiększające erekcję. Jednakże, istnieją pewne zagrożenia związane z tym problemem. Niektórzy mężczyźni będą musieli poddać się operacji usunięcia prostaty, co może pogorszyć stan.
Wzrost zaburzeń erekcji wraz ze wzrostem wieku
Wiek jest pojedynczym największym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń erekcji, ale ED nie jest stanem występującym wyłącznie u starszych mężczyzn. Istnieje szereg czynników ryzyka, a prawdopodobieństwo rozwoju ED w dużej mierze zależy od genetyki, czynników zewnętrznych i sprawności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyzna ma 40% szans na rozwój ED do 40 roku życia, a ryzyko to wzrasta o 10% w każdej kolejnej dekadzie.
Zaburzenia erekcji mają głębokie konsekwencje psychiczne, zaburzając ogólne samopoczucie mężczyzny, jego samoocenę i relacje z innymi ludźmi. Według ostrożnych szacunków zaburzenia erekcji dotyczą 10-20 milionów mężczyzn. Są one odpowiedzialne za ponad 400 000 wizyt lekarskich, 30 000 przyjęć do szpitala i 146 milionów dolarów wydatków na opiekę zdrowotną każdego roku.
Brak przepływu krwi może powodować u mężczyzny trudności z uzyskaniem erekcji, co może być istotną przyczyną stresu i problemów w związku. Zaburzenia erekcji mogą być również oznaką innego stanu zdrowia, np. choroby serca. Stąd też konieczne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na zaburzenia erekcji. W niektórych przypadkach leki mogą pomóc odwrócić ten stan.
Impotencja może być spowodowana przez wiele czynników, w tym problemy hormonalne, problemy z krążeniem i problemy nerwowe. Lekarz może zalecić przeprowadzenie badań pod kątem tych schorzeń. Badania mogą obejmować morfologię krwi, analizę moczu i profile lipidowe. Oprócz tego lekarz może przeprowadzić badania enzymów wątrobowych i pomiary stężenia glukozy we krwi.
Zaburzenia erekcji to częsty problem starszych mężczyzn. Około 40% mężczyzn rozwinie tę przypadłość przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Liczba ta wzrasta o 10% z każdą dekadą. Niektórzy mężczyźni mogą nie mieć żadnych objawów, podczas gdy inni mogą doświadczać stopniowego pogorszenia z biegiem czasu.
Z wiekiem ciała mężczyzn stają się mniej elastyczne, co zmniejsza ich zdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji. Erekcja wymaga dużego przepływu krwi. Niewydolność naczyniowa jest jedną z najczęstszych przyczyn ED. W związku z tym, mężczyzna powinien omówić tę kwestię ze swoim lekarzem. Jeśli przyjmuje on leki, lekarz może zmniejszyć ich dawkę lub zaproponować alternatywny lek.Pokrewne Tematy