Kiedy bierzesz lek z grupy SSRI, możesz doświadczyć zaburzeń erekcji (zaburzeń erekcji lub impotencji). W większości przypadków jest to odwracalne i zanika po kilku dniach. Jeśli nie chcesz doświadczyć zaburzeń erekcji, możesz spróbować innych metod leczenia lub całkowicie zaprzestać przyjmowania leku.
Dopamina
Niektóre badania sugerują, że skutki uboczne SSRI mogą prowadzić do erekcji, które są opóźnione lub nieobecne. Może to być spowodowane zwiększonym czasem latencji wytrysku. Zahamowanie pożądania seksualnego może być kolejnym działaniem niepożądanym SSRI. Dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w dotychczasowym schemacie przyjmowania leków ważne są wskazówki lekarza.
Chociaż niektóre badania wskazują, że znaczny odsetek pacjentów stosujących farmakoterapię depresji doświadcza zaburzeń seksualnych, wskaźniki te nie są porównywalne i różnią się znacznie w zależności od badania. W jednym z badań około 50% mężczyzn przyjmujących sertralinę zgłosiło doświadczanie niskiej satysfakcji seksualnej. Jednak wielu pacjentów kończy odstawienie leków przeciwdepresyjnych z powodu ich seksualnych działań niepożądanych.
W niektórych przypadkach zaburzenia erekcji mogą trwać przez miesiące, a nawet lata. Jeśli przedłużają się może to prowadzić do zespołu dysfunkcji seksualnych po zastosowaniu SSRI. W takich przypadkach pomocne może być zwrócenie się do specjalisty od zaburzeń erekcji. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą również zmniejszyć wrażliwość seksualną, stan znany jako znieczulenie narządów płciowych. To zmniejszenie wrażliwości może prowadzić do zmniejszenia poczucia przyjemności podczas aktywności seksualnej. Jest to jednak rzadkie działanie niepożądane leków z grupy SSRI i zwykle występuje po przyjęciu przez pacjentów sertraliny lub fluoksetyny.
Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem, który odgrywa istotną rolę w pobudzeniu seksualnym i pożądaniu. Kontroluje również motywację do podejmowania aktywności seksualnej. Ponadto reguluje pewne aspekty aktywności autonomicznej i hamuje pewne szlaki. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy dopamina jest bezpośrednio związana z funkcjami seksualnymi, choć może być.
Istnieje wiele leków, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Wiele osób bierze antydepresanty na depresję, ale te antydepresanty mogą powodować również seksualne efekty uboczne. Chociaż dokładna przyczyna problemu nie jest znana, niektórzy eksperci uważają, że leki te mogą powodować zaburzenia seksualne u około 35% do 50% pacjentów. Chociaż nie jest jasne, dlaczego te leki przeciwdepresyjne powodują ten efekt uboczny, dostępnych jest kilka metod leczenia.
Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że leki z grupy SSRI powodują trwałą dysfunkcję seksualną, ale są one często pierwszą linią leków przeciwdepresyjnych przepisywanych w przypadku wielu zaburzeń psychicznych. Uważa się jednak, że zaburzają one różne aspekty funkcjonowania seksualnego, w tym pobudzenie, orgazm i pożądanie. Częstość występowania tych działań niepożądanych jest zmienna i nie jest jasne, czy SSRI powodują dysfunkcję seksualną.
Norepinefryna
Leki z grupy SSRI, będące selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, wpływają na erekcję poprzez hamowanie układu noradrenergicznego, który jest niezbędny do erekcji naczyniowej. Mają one jednak również szereg skutków ubocznych, które mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne. Wśród nich jest obniżone libido, które jest częstym działaniem niepożądanym SSRI.
Leki z grupy SSRI powodują znaczne obniżenie libido i sprawności seksualnej u pacjentów. Niektórzy pacjenci doświadczają zmniejszonego orgazmu lub seksu bez przyjemności, co często wynika ze zmniejszenia skurczów mięśni. U niektórych pacjentów występuje również odrętwienie emocjonalne i zaburzenia poznawcze. Aby określić, czy pacjent ma PSSD, lekarze wezmą pod uwagę kilka czynników i wykluczą inne możliwe przyczyny.
W procesie erekcji bierze udział wiele centralnych ścieżek. Należą do nich przyśrodkowy obszar preoptyczny, jądro przyśrodkowe podwzgórza oraz jądro podścieliska stria terminalis. Oprócz noradrenaliny w funkcje erekcji zaangażowane są inne neuroprzekaźniki, w tym serotonina, dopamina i oksytocyna.
Leki z grupy SSRI mogą być przydatne w leczeniu depresji, dlatego też nie należy odstawiać ich na własną rękę gdy zauważamy problemy z erekcją czy odczuwaniem przyjemności. Jeśli lek przyczynia się do pogorszenia sprawności seksualnej, konieczna może być zmiana na inny. Bupropion, na przykład, wpływa na noradrenalinę i dopaminę. Podczas przyjmowania go razem z innymi lekami przeciwdepresyjnymi pacjent może doświadczyć również seksualnych działań niepożądanych.
Leki z grupy SSRI mogą powodować zaburzenia erekcji (ED). Jest to niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji podczas stosunku płciowego. Jednak działania niepożądane leków z grupy SSRI różnią się u poszczególnych osób i zwykle zanikają po odstawieniu leku.
Istnieją również obawy dotyczące wpływu leków przeciwdepresyjnych na potomstwo. W różnych badaniach wykazano, że SSRI wpływają na DNA plemników i właściwości bioelektryczne komórek plemników po odstawieniu leku. Inne skutki uboczne stosowania SSRI obejmują powiększenie piersi i zaburzenia równowagi hormonalnej.
U mężczyzn leki z grupy SSRI mogą hamować wydzielanie noradrenaliny, która jest niezbędna do erekcji. Mogą one również powodować działania niepożądane, takie jak nudności i wymioty. Chociaż leki przeciwdepresyjne są bardzo skuteczne w leczeniu depresji, wiele kobiet i mężczyzn stosujących te leki doświadcza również dysfunkcji seksualnych. Te efekty uboczne obejmują zakres od zmniejszonego pożądania seksualnego po trudności z erekcją. Gdy obserwujemy takie problemy warto poinformować o nich swojego lekarza, który dobierze odpowiednie leki lub preparaty, które pomogą w odwróceniu niepożądanych efektów dzialania leków z grupy SSRI.Pokrewne Tematy