Czym są poranne erekcje?

Czym są poranne erekcje?

Poranne erekcje są częstym problemem, który dotyka miliony mężczyzn każdego dnia. Mogą one wystąpić z wielu powodów, od priapizmu do stresu i alkoholu. Jeśli doświadczasz tego problemu, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, co je powoduje i jak je leczyć.

Priapizm

Jeśli cierpisz na przerywany lub nawracający priapizm, twój lekarz najprawdopodobniej zaleci badanie krwi, aby wykluczyć chorobę podstawową. W niektórych przypadkach, priapizm może być również spowodowany przez infekcję w penisie. Twój lekarz będzie zadawać pytania, aby wykluczyć wszelkie podstawowe warunki zdrowotne i może również wykonać badania fizyczne. Wykona on również badania krwi, aby wykluczyć wszelkie infekcje lub zaburzenia krwi. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić leki lub procedurę w celu leczenia choroby podstawowej.

Objawy i leczenie priapizmu są różne dla każdego pacjenta. Niektórzy pacjenci doświadczają nawracających erekcji nawet przez 24 godziny, a niektórzy cierpią z powodu przerywanych erekcji, które są bolesne lub niemożliwe do utrzymania przez więcej niż kilka godzin. Opcje leczenia zależą od ciężkości patologii leżącej u podstaw, chorób współistniejących i wieku pacjenta. Przedłużający się priapizm może prowadzić do długotrwałych lub nawet trwałych zaburzeń erekcji, a im wcześniej jest leczony, tym większe szanse pacjenta na pozytywny wynik.

Możliwości leczenia priapizmu niedokrwiennego mogą obejmować leki doustne lub zabiegi chirurgiczne. Leczenie pierwszego rzutu polega na wewnątrzjamistym podawaniu rozcieńczonych alfa-adrenergicznych środków sympatykomimetycznych. W ciężkich przypadkach konieczne mogą być zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem shuntów. Priapizm niedokrwienny najlepiej jest leczyć poprzez obserwację.

Sen REM

Związek pomiędzy snem REM a poranną erekcją nie jest do końca jasny. Niektórzy badacze uważają, że poranne erekcje są wynikiem zwiększonej produkcji tlenku azotu podczas snu REM, który rozluźnia naczynia krwionośne w penisie, umożliwiając dopływ dodatkowej krwi do penisa. Niezależnie od przyczyny, jest to fascynujący zbieg okoliczności. Aby osiągnąć twardą, silną erekcję, wiele rzeczy musi być w równowadze.

Erekcja zazwyczaj występuje podczas snu REM, podczas którego współczulny układ nerwowy przełącza się na stymulację przywspółczulną, co wyzwala erekcję. Niektórzy ludzie doświadczają nawet pięciu erekcji w ciągu nocy, kiedy to przychodzą i wychodzą ze snu REM.

Poranne erekcje nie są zwykle powodem do niepokoju. Jednak mogą one wskazywać na podstawowe problemy z prąciem, takie jak zaburzenia erekcji. Poranne erekcje mogą wskazywać na problemy fizyczne lub psychologiczne, w zależności od przyczyny. Nawet jeśli brak porannych erekcji nie musi być powodem do niepokoju, brak snu REM może być oznaką zaburzeń erekcji.

Sen REM zwiększa poziom testosteronu u mężczyzn. W ciągu nocy hormon ten wzrasta z 15,3 nmol/liter do 25,3 nmol/liter. Ponadto wyższy poziom testosteronu wiąże się z większą ilością porannych erekcji i wyższymi wynikami w testach nocnej tumescencji prącia.

Stres

Uzyskanie odpowiedniej ilości snu jest niezbędne do przywrócenia funkcji erekcji. Kiedy śpisz źle, twoje erekcje mogą być miękkie, krótkie lub nieefektywne. Stres może również wpływać na produkcję erekcji. Brak snu zmniejsza sen REM, który jest niezbędny dla erekcji. Dobry sen może pomóc przywrócić sen REM i przywrócić erekcję rano.

Stres jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji. Powoduje on wyłączenie części przywspółczulnej organizmu, co zapobiega erekcji. Zamiast tego, współczulna część ANS przejmuje kontrolę, pracując nad pozbyciem się stresora. Jeśli doświadczasz porannych erekcji, ponieważ jesteś zestresowany, czas podjąć działania.

Chociaż stres jest jedną z najczęstszych przyczyn porannych erekcji, inne czynniki mogą powodować ten problem. Na przykład niektóre leki mogą wpływać na sposób pracy Twojego organizmu, uniemożliwiając Ci osiągnięcie satysfakcjonującej erekcji. Lekarz może pomóc w określeniu, czy masz podstawowy problem medyczny, który uniemożliwia osiągnięcie erekcji.

Mężczyzna może również cierpieć na stan znany jako erekcje odruchowe. Dzieje się tak, gdy doświadczał on stresu lub niepokoju. Ten rodzaj erekcji może być również wynikiem pełnego pęcherza.

Alkohol

Prawda jest taka, że alkohol może wpływać na twoje życie seksualne. Może poprawić twoją motywację, ale może też spłaszczyć twoją wydajność. Jest również środkiem depresyjnym i może utrudniać osiągnięcie erekcji. Ponadto alkohol obniża Twoje libido, co może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Niektóre schorzenia mogą również powodować poranne erekcje. Jednym z najczęstszych jest psychogenne ED, które jest spowodowane przez lęk przed wydajnością, problemy w związku lub picie zbyt dużej ilości alkoholu. Mężczyźni z tym typem ED mogą nadal mieć poranne drewno, nawet gdy są młodzi. Jednak z wiekiem mają tendencję do doświadczania mniejszej ilości erekcji.

Czytaj również:   Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Spożywanie alkoholu wpływa również na centralny układ nerwowy, który kontroluje umiejętności motoryczne i przekazuje informacje z mózgu do ciała. Picie alkoholu może prowadzić do whiskey dick, stanu, który trwa kilka godzin i zwykle ustępuje, gdy osoba pijąca wraca do trzeźwości. Alkohol obniża zahamowania, utrudniając mężczyznom uzyskanie silnej erekcji, a stan ten zwykle poprawia się z czasem.

Jeśli ED utrzymuje się po kilku tygodniach, może być objawem poważniejszego problemu. Jeśli przyczyną problemu jest alkohol, najlepiej jest szukać leczenia u lekarza.

Niski testosteron

Jeśli masz poranne erekcje, twój poziom testosteronu jest prawdopodobnie zbyt niski. W niektórych przypadkach może to być spowodowane nieprawidłowym działaniem przysadki mózgowej. Jeśli tak jest, jedynym rozwiązaniem jest leczenie testosteronem. Możesz skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania właściwej diagnozy i leczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu powinni budzić się z porannym drewnem. Jednak jeśli tak nie jest, mężczyzna może mieć problem z jego testosteronem lub przepływem krwi. Choć nie jest to powód do niepokoju, warto wiedzieć, że może to być objaw poważniejszego problemu zdrowotnego. U młodych chłopców erekcje występują w ciągu dnia, nawet przed okresem dojrzewania.

Poranne erekcje są powszechne wśród nastolatków i młodych dorosłych. Jednak mężczyźni po trzydziestce częściej mają poranne erekcje. Jeśli tak jest, może to być objawem raka prostaty lub innego problemu zdrowotnego. Choć poranne erekcje mogą utrudniać poranne oddawanie moczu, są na ogół nieszkodliwe.

Słaba poranna erekcja może być również spowodowana zablokowaniem naczyń krwionośnych w penisie. Naczynia te są główną drogą przepływu krwi do penisa, a zablokowanie jednego z nich może sprawić, że penis nie będzie reagował na przepływ krwi. Problem ten może być również spowodowany otyłością. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny problemu. Na szczęście istnieje wiele farmakologicznych i niefarmakologicznych opcji leczenia, które można rozważyć. Jednym z takich zabiegów jest suplementacja testosteronem.

Symptomy

Objawy porannej erekcji mogą być oznaką stanu chorobowego lub problemu podstawowego. Chociaż są one normalne, nagła zmiana w częstotliwości porannego drewna może wskazywać na poważniejszy problem. Jeśli erekcje są bolesne, powinny być zbadane przez lekarza, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne.

Jedną z przyczyn objawów porannej erekcji jest problem z naczyniami krwionośnymi w penisie. Kiedy te naczynia krwionośne nie działają prawidłowo, przepływ krwi do penisa jest utrudniony lub niemożliwy. Może to wystąpić z powodu różnych warunków, w tym otyłości i niskiego poziomu testosteronu. Inne czynniki, które mogą obniżyć poziom testosteronu to niedoczynność tarczycy, cukrzyca i depresja.

Chociaż poranne objawy erekcji nie wskazują na pobudzenie seksualne, wielu mężczyzn cierpi z ich powodu. Stan ten znany jest jako nocna tumescencja prącia (NPT). Choć zwykle nie jest on spowodowany stymulacją seksualną, może być oznaką problemu medycznego.

Inne przyczyny porannych objawów erekcji obejmują choroby serca i zaburzenia snu. Ponadto, spożycie alkoholu może zwiększyć metabolizm organizmu i podnosi temperaturę ciała.

Leczenie

Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla porannych erekcji. Pomimo trudności, które powodują, te erekcje zwykle nie są oznaką żadnych podstawowych problemów zdrowotnych. Jednakże, jeśli obawiasz się, że doświadczasz zbyt wielu lub zbyt mało porannych erekcji, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem.

Istnieje kilka zabiegów dostępnych dla mężczyzn, którzy doświadczają tego problemu. Niektóre z tych opcji obejmują leki ED, które pomagają w przepływie krwi do penisa. Te zabiegi są często pierwszą linią leczenia dla pacjentów, którzy cierpią z powodu ED. Podczas gdy leki ED mogą pomóc, nie są one stałym rozwiązaniem. Wizyta u lekarza jest lepszą opcją, aby dowiedzieć się, czy istnieje jakiś podstawowy warunek, który może być przyczyną tego stanu.

Najlepsze leczenie porannych erekcji jest szukać pomocy medycznej, jeśli są one bolesne, trwające dłużej niż 4 godziny, lub są częstsze niż normalnie. Chociaż większość porannych erekcji ustępuje po kilku godzinach, mężczyzna powinien omówić ten problem ze swoim lekarzem, zwłaszcza jeśli nagle ustąpią.

Pokrewne Tematy