Zaburzenia erekcji, lub ED, to stan, w którym mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć lub utrzymać erekcji. To dotyka około 18 milionów mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, i może mieć wpływ na mężczyzn w każdym wieku po dojrzewaniu. Jednak jest to bardziej powszechne u mężczyzn, którzy są starsze niż 40 lat, a prawdopodobieństwo rozwoju ED zwiększa się z wiekiem.
Fizyczne i psychologiczne
Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym problemów fizycznych i psychologicznych. Nie jest rzadkością doświadczanie sporadycznych lub nawet przewlekłych zaburzeń erekcji, ale uporczywe zaburzenia erekcji są oznaką poważnej choroby fizycznej. Wizyta u lekarza jest pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń erekcji, a on lub ona będzie uruchomić kilka testów, aby wykluczyć wszelkie warunki leżące u podstaw. Problemy fizyczne mogą obejmować choroby serca, choroby naczyń krwionośnych, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu. Problemy hormonalne mogą również wpływać na przepływ krwi do penisa. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną problemu jest problem hormonalny, przeprowadzi badanie krwi, aby określić, jakie są poziomy niektórych hormonów.
Inną przyczyną zaburzeń erekcji jest depresja. Zaburzeniu temu towarzyszą objawy niepokoju i niskie libido. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy doświadczają depresji i lęku są bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Stan ten jest często prekursorem podstawowych warunków medycznych, takich jak choroba wieńcowa. Dlatego należy jak najszybciej poddać się badaniom, aby zdiagnozować poważne problemy, zanim staną się one poważne.
Mężczyźni, którzy cierpią na ED powinni rozważyć terapię poznawczo-behawioralną. Terapia ta opiera się na założeniu, że na uczucia częściowo wpływa to, jak o nich myślimy. Podczas terapii poznawczo-behawioralnej mężczyźni uczą się rozpoznawać, że ich sposób myślenia jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do ich problemu i można go zmienić, aby go pokonać. Celem tej terapii jest stworzenie bardziej realistycznych myśli.
Na szczęście, zaburzenia erekcji można leczyć i odwrócić, ale zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Jak w przypadku każdej choroby, najlepiej jest zająć się problemem, zanim się pogorszy. Leczenie zaburzeń erekcji jest podejściem wieloaspektowym, a zajęcie się podstawową przyczyną jest kluczowym krokiem do lepszego życia seksualnego.
Niska samoocena jest również czynnikiem przyczyniającym się do zaburzeń erekcji. Może to prowadzić do złej samooceny i wpływać na zdolność do działania. Problem ten może również wpływać na jakość relacji z innymi ludźmi, co negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie mężczyzny.
Hormonalna terapia raka prostaty
Hormonalna terapia raka prostaty powoduje szereg skutków ubocznych, w tym zaburzenia erekcji. Wynika to ze zmniejszenia ilości testosteronu w organizmie. Efekty uboczne często ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak niektórzy mężczyźni mogą nadal doświadczać problemów z erekcją lub pożądaniem seksualnym. Mogą oni również doświadczać uderzeń gorąca i zmęczenia. Ponadto mężczyźni mogą doświadczyć osteoporozy, problemów sercowo-naczyniowych i utraty pamięci.
Terapia hormonalna raka prostaty działa w inny sposób niż inne metody leczenia raka prostaty. Leczenie to nie jest leczeniem, ale może pomóc w kontrolowaniu wzrostu komórek raka gruczołu krokowego. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o terapii hormonalnej przed jej rozpoczęciem. Niektóre z leków stosowanych w terapii hormonalnej mogą powodować problemy z wątrobą, dlatego lekarze będą ściśle monitorować stan wątroby.
Radioterapia z kolei uszkadza naczynia krwionośne i nerwy, które kontrolują erekcję. Nie jest rzadkością, że mężczyzna może doświadczyć ED po radioterapii. Problem ten jest często przejściowy, ale bez leczenia może się utrwalić. Objawy mogą być stopniowe i mogą ustąpić po kilku miesiącach.
Innym skutkiem ubocznym terapii hormonalnej raka prostaty jest kurczenie się prącia. Około 3 procent uczestników badania zgłosiło zmniejszenie rozmiaru penisa po leczeniu. Mężczyźni ci mówili, że wpłynęło to na ich życie seksualne i obniżyło satysfakcję. Zazwyczaj skurcz jest mniejszy niż pół cala. Może to wynikać z tkanek kurczących się w penisie z powodu uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.
Istnieją dwa główne rodzaje terapii hormonalnej w przypadku raka prostaty. Monoterapia obniża poziom testosteronu w organizmie. Leczenie to może obkurczyć guz i spowolnić jego rozprzestrzenianie się. Może również pomóc w bólu związanym z rakiem prostaty. Lek jest stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak radioterapia.
Leki stosowane podczas leczenia mogą również zmniejszyć libido i popęd płciowy mężczyzny. Mogą one również obniżyć liczbę plemników i spowodować suchy orgazm. Jednak te efekty uboczne są zazwyczaj możliwe do opanowania, a większość mężczyzn odzyskuje erekcję po leczeniu.
Depresja i lęk przed wydajnością
Zaburzenia erekcji (ED) to powszechny problem charakteryzujący się trudnościami w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji. Mogą one znacząco wpływać na sprawność seksualną mężczyzny. Dotyka on mężczyzn w każdym wieku, choć jest powszechny u starszych mężczyzn. Lęk przed występowaniem, podobnie jak depresja, jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ED.
Choć te dwa stany mogą być ze sobą powiązane, często występują oddzielnie. Lęk przed wykonaniem występuje, gdy uwaga mężczyzny skupia się na zadowoleniu partnerki, a nie na zaspokojeniu własnych potrzeb. Niepokój może prowadzić do obniżenia samooceny i zmniejszenia poczucia przyjemności. Może również wpływać na zdolność mężczyzny do budowania znaczących relacji ze swoją partnerką.
Zaburzenia erekcji mogą wpływać na zdrowie psychiczne mężczyzny i mogą negatywnie wpływać na związki i życie społeczne. Na szczęście można je leczyć. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc ludziom w zarządzaniu ich lękiem związanym z wydajnością, co może prowadzić do zmniejszenia objawów ED. Może być możliwe zmniejszenie lęku i rozpoczęcie nowego życia bez ED.
Lęk przed wydajnością jest poważnym problemem, który może wpływać na życie seksualne mężczyzn. Może to spowodować, że mężczyzna kwestionuje swoje zdolności seksualne i swoją męskość. Osoba, która cierpi z powodu lęku przed wydajnością powinna szukać leczenia tak szybko, jak to możliwe, ponieważ wczesne leczenie może zapobiec pogorszeniu się ED.
Pierwszym krokiem do leczenia lęku przed wydajnością jest zidentyfikowanie jego źródła. Lęk przed występem może być spowodowany problemami z obrazem ciała lub wyzwaniami w związku. Lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista od zdrowia psychicznego może pomóc w ustaleniu przyczyny i zalecić plan leczenia. Psychoterapia i medytacja mogą pomóc złagodzić fizyczne objawy związane z lękiem przed występem.
Często ludzie, którzy cierpią z powodu ED czują się winni, że nie są w stanie zadowolić swojego partnera. To poczucie winy może prowadzić do trwającego cyklu zaburzeń erekcji. Oprócz powodowania fizycznego bólu i cierpienia, ED może wpływać na samoocenę mężczyzny i jego relacje.
Najczęstszą niefizjologiczną przyczyną zaburzeń erekcji jest lęk. Powoduje on chemiczną reakcję stresową w organizmie, która hamuje przepływ krwi do penisa, co jest niezbędne do uzyskania erekcji. Leczenie lęku przed wykonaniem obejmuje terapię psychologiczną, strategie poznawcze i leki na receptę.
Choroby serca
Wielu mężczyzn doświadcza zaburzeń erekcji w pewnym momencie swojego życia, a lekarz może zidentyfikować problemy sercowo-naczyniowe, które są pierwotną przyczyną tego stanu. Stan ten jest bardziej powszechny u starszych mężczyzn i często jest oznaką miażdżycy, stanu, który prowadzi do ataków serca. Lekarz może leczyć miażdżycę, wprowadzając zmiany w diecie i stylu życia pacjenta oraz stosując leki poprawiające przepływ krwi i obniżające poziom cholesterolu. Jeśli doświadczasz ED, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Choroby serca mają kilka czynników ryzyka, w tym zaburzenia erekcji. Na przykład, mężczyźni z wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą typu 2 są bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej. Podobnie, mężczyźni po 50. roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie zaburzeń erekcji, jeśli mają inne czynniki ryzyka chorób serca, takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi.
Inne przyczyny zaburzeń erekcji obejmują niski poziom testosteronu w organizmie lub niektóre leki. W niektórych przypadkach cholesterol gromadzi się w naczyniach krwionośnych, co spowalnia przepływ krwi do penisa. Ponieważ erekcja wymaga dodatkowego dopływu krwi do penisa, miażdżyca utrudnia przepływ krwi.
Kilka badań wykazało związek między zaburzeniami erekcji a ryzykiem sercowo-naczyniowym. W badaniu obejmującym ponad 1700 mężczyzn, naukowcy stwierdzili, że większe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u mężczyzn z chorobą wieńcową (CAD). Tętnica prącia ma około dwóch milimetrów średnicy.
Chociaż nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących oceny związku między zaburzeniami erekcji a chorobami serca, wyniki kilku badań wskazują, że stan ten jest istotnie powiązany. Zawały serca i udary występują u około sześciu procent mężczyzn z zaburzeniami erekcji w porównaniu do 2,6 procent mężczyzn bez zaburzeń erekcji. Mężczyźni z ED są również dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej leczyć podstawowy stan.
Oprócz chorób serca, inną przyczyną zaburzeń erekcji może być niewydolność serca. Co ciekawe, stan ten dotyka 25 procent mężczyzn poniżej 40 roku życia. Podczas gdy zaburzenia erekcji mogą wydawać się same w sobie nieistotne, obecnie uważa się je za istotny czynnik ryzyka dla mężczyzn z chorobami serca. Ponadto w badaniu stwierdzono, że mężczyźni z zaburzeniami erekcji są również dwukrotnie bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób układu krążenia, niezależnie od innych czynników ryzyka.Pokrewne Tematy