Kiedy możemy mieć erekcję podczas snu?

Kiedy możemy mieć erekcję podczas snu?


Erekcja podczas snu jest naturalnym procesem fizjologicznym, który może wystąpić u zdrowych mężczyzn w każdym wieku. Jest to związane z falami REM, które są jednym z etapów snu, podczas których dochodzi do aktywności mózgu podobnej do tej podczas czuwania. Erekcja podczas snu jest zazwyczaj krótkotrwała i niekontrolowana, a mężczyzna nie jest świadomy jej wystąpienia. W artykule omówimy częstotliwość erekcji podczas snu, przyczyny, kiedy jest to normalne i kiedy może wskazywać na jakieś problemy zdrowotne. Przedstawimy także jakie specjalistyczne badania i terapie mogą być pomocne w rozwiązaniu ewentualnych problemów związanych z erekcją.

Faza snu REM

Nie jest rzadkością, że mężczyźni doświadczają erekcji podczas snu REM. Dzieje się tak, ponieważ podczas tego etapu snu aktywny jest przywspółczulny układ nerwowy. Ta część mózgu jest również znana z hamowania aktywności współczulnej. Podczas snu REM nie ma poziomu adrenaliny do regulacji, co oznacza, że erekcje zdarzają się spontanicznie. Ponadto podczas snu REM znacznie wzrasta ilość testosteronu.

Czas, w którym dochodzi do erekcji w czasie snu REM, różni się w zależności od osoby, ale mężczyźni mają zazwyczaj cztery do pięciu erekcji w ciągu nocy. Wzwód podczas snu REM nie powinien być bolesny, ale należy zauważyć, że niektórzy mężczyźni doświadczają bolesnych nocnych erekcji. Może to być spowodowane nieprawidłowym napięciem mięśni dna miednicy. Aby temu zaradzić, mężczyźni powinni oddać mocz przed lub użyć zimnych okładów, aby złagodzić ból.

Erekcja może być wywołana przez bodźce psychiczne lub fizyczne. Ta psychiczna stymulacja jest często źródłem nocnej erekcji. Badania sugerują, że sen REM jest ściśle związany z nocnymi erekcjami. Zazwyczaj mężczyźni doświadczają erekcji około godziny po zaśnięciu.

Najskuteczniejszym leczeniem SRPE jest połączenie kilku leków. CPAP, inhibitory REM i Baclofen mogą znacząco zmniejszyć występowanie SRPE. Leczenie trwa zwykle od jednego do trzech miesięcy. W rzadkich przypadkach pacjent może być poddany obserwacji przez dłuższy okres czasu.

Niewystarczająca ilość snu

Możliwe jest wystąpienie erekcji podczas snu z powodu niewystarczającej ilości snu. Wcześniejsze badania wykazały, że brak snu zwiększa pobudzenie seksualne i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Deprywacja snu REM, która jest elementem ogólnej deprywacji snu, ułatwia niestymulowane erekcje u samców szczurów.

Niewystarczająca ilość snu w znacznym stopniu przyczynia się do zaburzeń erekcji u mężczyzn. Jest to objaw innych problemów zdrowotnych, do których może należeć bezdech senny. Leczenie OSA może pomóc ludziom osiągnąć lepszą erekcję i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Osoby doświadczające stresu lub niepokoju mogą nie osiągać regularnych erekcji podczas snu. Może to być spowodowane tym, że sygnały ich mózgu nie są w zdrowym stanie. Należy pamiętać, że brak snu wiąże się ze zwiększonym pobudzeniem seksualnym, zwłaszcza gdy towarzyszy mu fantazja.

Co ciekawe, brak snu został powiązany z trudnościami seksualnymi zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kobiety, które doświadczają przewlekłej bezsenności, są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń erekcji. Może to wynikać z faktu, że senność zakłóca aktywność seksualną. I chociaż przyczyna niewystarczającej ilości snu nie jest znana, to potencjalny wpływ jest znaczący.

Brak snu wpływa nie tylko na stan fizyczny osoby, ale również na jej zdrowie psychiczne. Brak snu zwiększa ryzyko wystąpienia depresji i lęku, a także może prowadzić do problemów ze współżyciem seksualnym i związkami. Brak snu może również prowadzić do wzrostu konfliktów seksualnych i spadku ogólnej satysfakcji z seksu.

Pacjenci z SRPE będą budzić się ze snu i doświadczać bolesnych erekcji. Epizody te mogą zakłócać normalny proces zasypiania i wpływać na ogólny stan zdrowia. Piśmiennictwo dotyczące tego schorzenia jest ograniczone, brakuje długoterminowych doniesień na temat jego patogenezy i postępowania klinicznego. Aby uzyskać kompleksowy przegląd badań, przeszukaliśmy PubMed w poszukiwaniu recenzowanych artykułów związanych z tym stanem. Wyniki naszego wyszukiwania ujawniły 21 referencji, które zostały opublikowane w latach 1987-2021.

SRPE – bolesne erekcje w czasie snu

Chociaż SRPE i erekcja podczas snu są często kojarzone, w rzeczywistości są to odrębne zaburzenia. Mimo podobieństw, zaburzenia te różnią się od siebie i powinny być traktowane inaczej. Wzwód podczas snu może być spowodowany innymi problemami podstawowymi, a także może być objawem depresji.

Czytaj również:   Leczenie zaburzeń erekcji za pomocą urządzenia wykorzystującego falę uderzeniową

Pacjenci z SRPE będą doświadczać bolesnych erekcji podczas snu, co może zaburzać proces zasypiania i ogólny stan zdrowia. Niestety, literatura dotycząca SRPE jest ograniczona, brakuje w niej długoterminowych doniesień na temat patogenezy i postępowania w tym schorzeniu. W celu znalezienia odpowiedniej literatury przeszukaliśmy bazę PubMed. Użyliśmy słów kluczowych painful, erection, and sleep do identyfikacji odpowiednich artykułów. Znaleźliśmy 21 referencji, obejmujących lata od 1987 do 2021.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest ustalenie właściwego rozpoznania. Jest to kluczowe, ponieważ wiele zaburzeń seksualnych ma nakładające się objawy i może objawiać się w podobny sposób. Może to utrudniać postawienie diagnozy. Ponadto wiele wspólnych przyczyn bolesnych erekcji podczas snu nie jest takich samych, co utrudnia ich wykluczenie.

Na szczęście istnieje kilka leków dostępnych w leczeniu SRPE, w tym klonazepam i baklofen. Oba te leki wykazały poprawę jakości snu i zmniejszenie nocnych erekcji. W niektórych przypadkach połączenie tych dwóch leków może być skuteczne.

Oprócz tych leków istnieją inne sposoby zarządzania SRPE. Jednym ze sposobów jest stosowanie stymulacji beta. Stosowanie beta stymulatora może zwiększyć przepływ krwi do CM.

Poranna chwała

We wczesnych godzinach porannych, mężczyźni czasami doświadczają erekcji w swoim penisie. Medycznie jest to znane jako nocna tumescencja prącia, lub NPT. Te epizody zaburzeń erekcji nie są spowodowane stymulacją seksualną, ale raczej naturalną funkcją męskiego układu rozrodczego.

Mózg wysyła wiadomość do naczyń krwionośnych w penisie, która powoduje ich rozszerzenie. Dzięki temu wzrasta ciśnienie krwi, co skutkuje erekcją. Proces ten zachodzi zarówno podczas snu, jak i na jawie. W pierwszym przypadku na nerwy doprowadzające krew do penisa wpływa testosteron. Podczas drugiego przypadku erekcja może być spowodowana niekontrolowanymi działaniami odruchowymi w rdzeniu kręgowym.

Choć poranna erekcja nie jest powodem do niepokoju, warto zwrócić uwagę na to, jak często mężczyźni je mają. Liczba erekcji zależy od poziomu testosteronu, który jest niższy podczas snu REM. Dodatkowo poziom hormonu spada wraz z wiekiem mężczyzny.

Poranny wzwód jest normalny i zdrowy u mężczyzn w dobrym stanie zdrowia. Jednak mężczyzna bez porannej erekcji może mieć problem z poziomem testosteronu lub przepływem krwi, co wskazuje na głębszy problem. Niemniej jednak, nocne erekcje są normalną częścią posiadania penisa. W rzeczywistości wykazano, że ultradźwięki płodów ujawniają erekcje podczas wczesnych etapów ciąży. Ponadto, młodzi chłopcy mogą doświadczać erekcji w dzieciństwie, na długo przed osiągnięciem dojrzałości.

Jeśli erekcja jest bolesna lub trwa dłużej niż 4 godziny, najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Przedłużające się erekcje mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek w penisie i wpływać na zdolność do aktywności seksualnej.

Erekcje odruchowe

Erekcje występują podczas podniecenia seksualnego, które rozpoczyna się od komunikatu z mózgu, który wysyła wiadomości chemiczne do naczyń krwionośnych w penisie. Krew zwiększa objętość penisa, powodując jego powiększenie. Na reakcję mózgu ma wpływ testosteron. Rdzeń kręgowy może jednak wyzwalać erekcje bez udziału mózgu.

Oprócz stymulacji seksualnej, erekcje mogą być również wywoływane przez bodźce nieseksualne, takie jak silne emocje, jedzenie i myśli o seksie. Są one wspólnie znane jako “morning wood” lub “nocturnal penile tumescence”. Te spontaniczne erekcje mogą trwać kilka sekund i mogą występować do pięciu razy dziennie.

Mechanizmy patofizjologiczne leżące u podstaw SRPE nie zostały określone u ludzi, ale zaproponowano reakcję nadwrażliwości. Prowadzi ona do zwiększenia wydzielania neuroprzekaźników i wydłużenia czasu trwania erekcji. Zwiększa również aktywność mięśni krocza. Mimo braku jednoznacznego rozpoznania, zaburzenie to można leczyć za pomocą leków lub fizjoterapii.

Istnieją dwie główne przyczyny odruchowych erekcji podczas snu. Jedna z nich powoduje sen REM, natomiast druga powoduje większą aktywność REM w obszarze erekcji. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że podczas snu organizm ma zmniejszoną aktywność w tętnicach splanchnicznych i nerkowych. Zmniejszenie aktywności obwodowej skutkowałoby zmniejszeniem tonu hamującego w mięśniach gładkich w obszarze erekcji.Pokrewne Tematy