Ile razy dziennie powinno się oddawać mocz

Ile razy dziennie powinno się oddawać mocz

Jak często należy oddawać mocz? Przeciętna osoba dorosła powinna oddawać mocz około trzech do czterech razy w ciągu dnia. Liczba ta może się jednak zmieniać w zależności od tego, co jesz, pijesz i czy jesteś w ciąży. Częstotliwość, z jaką oddajesz mocz, jest wyborem osobistym, więc przed zmianą swojej rutyny skonsultuj się z lekarzem. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza, powinnaś pić dużo płynów. Ilość wypijanych przez ciebie płynów może również wpływać na częstotliwość oddawania moczu.

Symptomy

Istnieje wiele możliwych przyczyn częstego oddawania moczu, w tym zapalenie pęcherza i zaburzenia dolnych dróg moczowo-płciowych. Objawy częstego oddawania moczu zazwyczaj nie ustępują po opróżnieniu pęcherza. Zamiast tego, nadal oddajesz mocz, często oddając tylko niewielkie ilości moczu. Objawy te mogą powodować częste oddawanie moczu, co może mieć wpływ na twój sen i harmonogram pracy, a także na twój ogólny stan zdrowia.

U kobiet występuje wiele przyczyn częstego oddawania moczu, ale najczęstszą z nich są infekcje dróg moczowych. Infekcje dróg moczowych dotykają nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej – przewodu, który odprowadza mocz z pęcherza na zewnątrz. Inne możliwe przyczyny częstego oddawania moczu to powiększona prostata, zakażenie dróg moczowych lub zespół pęcherza nadreaktywnego.

Przyczyny

Jeśli cierpisz z powodu częstego oddawania moczu, możesz zastanawiać się, jaka jest tego przyczyna. Lekarz specjalista może udzielić porady na temat przyczyny i zalecić plan leczenia. Niektórzy ludzie są podatni na częste oddawanie moczu z powodu pewnych nawyków, takich jak picie dużej ilości płynów przed snem. Niektóre z tych zachowań mogą powodować częste oddawanie moczu, w tym spożywanie alkoholu przed snem, ograniczanie ilości płynów w ciągu dnia i spożywanie kofeiny przed snem.

Chociaż częste oddawanie moczu jest stosunkowo częstą dolegliwością, specjalista medyczny może pomóc ci ustalić, czy masz problem. Niezależnie od tego, czy objawy są niewielkie, czy poważne, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem specjalistą, aby wykluczyć choroby podstawowe. Oprócz porady lekarza, możesz odwiedzić strony internetowe, takie jak Buoy, aby uzyskać porady od innych osób, które doświadczyły tego samego.

Leczenie

Jeśli masz problemy z częstym oddawaniem moczu, być może będziesz musiał rozważyć wprowadzenie zmian w swoim regularnym harmonogramie. Częste oddawanie moczu może prowadzić do wielu problemów, w tym zakażeń dróg moczowych, powiększenia prostaty i zaburzeń dna miednicy. Częste oddawanie moczu może również wpływać na jakość twojego życia i uniemożliwiać ci wykonywanie takich czynności, jak zakupy spożywcze czy podróżowanie. Częstomocz dotyka około 33 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych, w tym mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Prawdopodobieństwo wystąpienia częstomoczu wzrasta wraz z wiekiem, powiększeniem gruczołu krokowego i menopauzą.

Czytaj również:   Białko w moczu

Optymalna częstotliwość oddawania moczu zależy od pojemności twojego pęcherza i ilości wypijanej wody. Eksperci zdrowotni zalecają oddawanie moczu sześć do ośmiu razy w ciągu dnia. Przyjmowanie płynów również powinno być uzależnione od twoich potrzeb. Zakres od czterech do dziesięciu razy jest uważany za normalny dla zdrowych ludzi. Jeśli jednak zauważysz, że oddajesz mocz częściej niż siedem razy dziennie, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Przyjmowanie płynów

Aby określić czynniki wpływające na całkowite spożycie płynów, badacze opracowali model PLS, który uwzględniał 17 biomarkerów moczu, w tym objętość moczu, osmolalność, pH i fosforany. Model ten uwzględniał również mocznik i kreatyninę w moczu. Wyniki wskazują, że całkowite spożycie płynów różni się w zależności od osoby i jest silnym predyktorem częstości oddawania moczu. Nadal jednak istnieją wątpliwości związane ze zdolnością modelu do przewidywania spożycia płynów.

Chociaż częste oddawanie moczu jest normalną reakcją na przyjmowanie płynów, może być oznaką ukrytych schorzeń. Jeśli pijesz więcej wody niż zwykle, możesz doświadczać częstego oddawania moczu. Jednak częste oddawanie moczu może również wskazywać na schorzenia leżące u podstaw choroby, takie jak problemy z prostatą, choroby nerek lub choroby serca. Jeśli masz częste oddawanie moczu w nocy, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem, aby wykluczyć chorobę.

Prowadzenie dzienniczka płynów w celu zapobiegania oddawaniu moczu

Prowadzenie dzienniczka może pomóc ci odkryć problematyczne nawyki, które prowadzą do częstego oddawania moczu. Ten rodzaj dziennika śledzi twoje przyjmowanie płynów i nawyki wypróżniania się przez tydzień. Powinieneś zapisywać porę dnia, kiedy miałeś potrzebę pójścia do łazienki, czy skorzystałeś z toalety, czy nie, i jaką czynność wykonywałeś w tym czasie. Następnie możesz przynieść swój dzienniczek na wizytę u lekarza i wyjaśnić mu swoje ćwiczenia pęcherza.

W badaniu mierzono częstotliwość i nasilenie UI za pomocą dzienniczka pęcherza. Uczestnicy musieli zapisywać swoje przyjmowanie i oddawanie płynów przez dwa dni. W dzienniczku powinny się również znaleźć wszelkie przyjmowane przez nich leki, a także informacje o tym, czy mieli infekcje dróg moczowych. Informacje te pomogą Twojemu lekarzowi ustalić, co jest przyczyną częstego oddawania moczu. Możesz również wykorzystać te informacje, aby pomóc sobie w ustaleniu najlepszej metody leczenia twojego problemu.

Pokrewne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Związane stanowiska