Pękająca skóra na penisie – jakie mogą być tego przyczyny?

Pękająca skóra na penisie

Jeśli doświadczyłeś bolesnej, suchej skóry penisa, nie jesteś sam. Wielu mężczyzn doświadcza tego samego problemu. Stan ten nazywany jest opryszczką narządów płciowych. Istnieje jednak wiele różnych przyczyn powstawania skóry penisa, które wymagają leczenia. Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy problem ze skórą penisa jest zwykłą infekcją, czy też poważniejszym schorzeniem wymagającym pomocy medycznej. Jeśli podejrzewasz, że skóra penisa jest sucha, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza.

Egzema

Pękająca skóra na penisie spowodowana stanem zwanym egzemą może być bardzo bolesna. Być może zechcesz udać się do lekarza, aby ustalić konkretne przyczyny objawów. Istnieje wiele możliwych przyczyn egzemy, w tym czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne i obecne środowisko. Chociaż egzema nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, może przypominać infekcję drożdżakową lub chorobę przenoszoną drogą płciową. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na chorobę przenoszoną drogą płciową, powinnaś natychmiast poddać się leczeniu.

Lubrykant jest niezbędnym krokiem w leczeniu wyprysku penisa. Skóra na penisie jest podatna na tarcie podczas stosunku, dlatego przed stosunkiem seksualnym powinieneś posmarować penisa lubrykantem. Podczas stosunku powinieneś również nosić luźną bawełnianą odzież, aby zminimalizować ryzyko otarć. Ponadto, jeśli zauważysz zgrubiałą, łuszczącą się skórę penisa, powinieneś zgłosić się do lekarza, gdyż może to być oznaką poważniejszego problemu medycznego.

Łuszczyca

Chociaż nie ma lekarstwa na łuszczycę, istnieją opcje leczenia dla mężczyzn i kobiet. W niektórych przypadkach stan ten można kontrolować poprzez zmianę stylu życia i stosowanie lubrykantów przed stosunkiem płciowym. Ważne jest, aby omówić tę chorobę z lekarzem, który może przeprowadzić pacjenta przez proces diagnozowania. Poniżej wymieniono niektóre metody leczenia i zmiany stylu życia, które mogą okazać się pomocne.

Stan ten może powodować ból, swędzenie, krwawienie i dyskomfort. Może również powodować wtórne zakażenia. Ponieważ penis jest wrażliwą częścią ciała, bardzo ważne jest, aby leczyć go jak najszybciej. Mężczyźni i kobiety cierpiący na łuszczycę nie powinni podejmować współżycia seksualnego do czasu uzyskania diagnozy lekarskiej. Lekarz przepisze leczenie miejscowe i zaleci przyjmowanie leków.

Opryszczka narządów płciowych

Jeśli doświadczasz pękania skóry na penisie z powodu opryszczki narządów płciowych, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wizyta u lekarza. Prawdopodobnie przepisze on lek przeciwwirusowy, który może zmniejszyć nasilenie dolegliwości. Leki przeciwwirusowe są najskuteczniejsze, gdy ich stosowanie rozpoczyna się w ciągu 72 godzin od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Należy unikać aktywności seksualnej do czasu zagojenia się pęcherzyków.

Czytaj również:   Paracetamol - pomocny w przypadku bólu różnego pochodzenia i gorączki

Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez wirus opryszczki pospolitej (herpes simplex). Istnieją dwa typy wirusa herpes simplex. HSV1 zwykle wywołuje zimne owrzodzenia na wargach, natomiast HSV2 zakaża narządy płciowe i okolice odbytu. U osób zakażonych mogą wystąpić liczne ogniska zakażenia. Pierwsze z nich może powodować bolesne pęcherze, a kolejne są na ogół mniej dotkliwe niż poprzednie.

Suchy płyn do mycia ciała

Jeśli zauważysz suchą, popękaną skórę na swoim penisie, możesz chcieć udać się do lekarza. W większości przypadków suchość penisa jest spowodowana różnymi czynnikami, w tym zimną pogodą, niską wilgotnością powietrza, narażeniem na działanie silnych mydeł oraz reakcją alergiczną na środki plemnikobójcze lub lateks. Jeśli dolegliwość ta występuje u obu płci, należy skontaktować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia.

Objawy suchej skóry penisa mogą być różne – od lekko łuszczącej się do pękającej. W niektórych przypadkach mężczyźni mogą doświadczać bolesnego i swędzącego łuszczenia się skóry. W każdym przypadku ważne jest, aby wiedzieć, co jest przyczyną i jak można ją leczyć. Właściwa pielęgnacja penisa może zapobiec pojawieniu się suchości penisa i uchronić go przed infekcjami. W niektórych przypadkach jest to oznaka choroby przenoszonej drogą płciową, ale może być również spowodowane przez niektóre leki stosowane codziennie.

Swędzenie pośladków

Wielu mężczyzn i młodych chłopców cierpi z powodu swędzenia, pękania i bólu, znanego jako świąd pochewki, który jest wywoływany przez grzyby rozwijające się w ciepłym, wilgotnym środowisku. W rzeczywistości problem ten jest bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet, ponieważ ten rodzaj zakażenia skóry występuje zwykle u osób z nadwagą. Grzybem odpowiedzialnym za świąd pośladków jest Trichophyton rubrum, który jest również odpowiedzialny za infekcje grzybicze w całym organizmie.

W leczeniu świądu pośladków lekarz może zalecić stosowanie kremów i proszków przeciwgrzybiczych w połączeniu z roztworami stosowanymi miejscowo. Wśród produktów przeciwgrzybiczych dostępnych na rynku znajdują się kremy i maści Zeasorb, mikonazol oraz tolnaftat. Leki na receptę zawierają terbinafinę i flukonazol. Tego typu leki są również bezpieczne do stosowania na penisie.Pokrewne Tematy