Lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do urologa, niezależnie od tego, czy szukasz pomocy w związku z problemami z układem moczowym czy rozrodczym. Przed wizytą zadzwoń do gabinetu, aby dowiedzieć się, jakie rzeczy powinieneś zabrać ze sobą. W zależności od lekarza, mogą to być wszelkie badania obrazowe, jakie pacjent miał wykonywane, lub aktualnie przyjmowane leki. Poniżej podajemy kilka wskazówek dotyczących pierwszej wizyty u urologa. Przeczytaj dalej, aby uzyskać pomocne wskazówki.
Symptomy
Jeśli obawiasz się, że coś jest nie tak z Twoimi drogami moczowymi, powinieneś zgłosić się do urologa. Urolog oceni Pana/Pani narządy płciowe i odbytnicę, aby upewnić się, że nie cierpi Pan/Pani na chorobę taką jak rak prostaty. Urolog może zlecić badania krwi lub wykonać różnego rodzaju skany, aby uzyskać więcej informacji na temat Pana stanu zdrowia. Jeśli urolog uzna, że wymaga Pan dalszych badań, może przepisać Panu określone leki.
Chociaż urolog może diagnozować i leczyć wiele różnych rodzajów problemów urologicznych, nie wszyscy urolodzy zajmują się chirurgią. Niektórzy urolodzy specjalizują się w określonych schorzeniach, takich jak urologia dziecięca, medycyna miednicy mniejszej i chirurgia rekonstrukcyjna kobiet. Inni specjalizują się w konkretnych chorobach, takich jak rak nerki lub prostaty. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś udać się do urologa specjalizującego się w zdrowiu mężczyzn. Będzie on również chciał obejrzeć próbkę moczu. Podczas wizyty będzie on także zadawał Ci pytania.
Badanie fizykalne
Pierwsza wizyta u urologa zazwyczaj rozpoczyna się od zapoznania się przez lekarza z Pana/Pani historią choroby. Możliwe, że będzie Pan musiał wypełnić kwestionariusz, zwłaszcza jeśli ma Pan problemy z prostatą. Lekarz zapyta także o historię Pana zdrowia i ewentualne występowanie schorzeń urologicznych w rodzinie. Jeśli ma Pan pytania dotyczące swojego stanu zdrowia, proszę je od razu zadać. Następnie lekarz może omówić wszelkie dostępne opcje leczenia.
Podczas pierwszej wizyty u urologa, lekarz zbada Twój mocz i historię choroby. Lekarz będzie chciał poznać szczegóły Twojej historii medycznej, w tym wszelkie aktualnie stosowane leki. Lekarz zapyta o objawy, których doświadczyłeś, oraz o suplementy lub witaminy, które możesz przyjmować. Urolog wykona badania w tych obszarach, aby zdiagnozować wszelkie problemy zdrowotne, które mogą leżeć u podstaw choroby. Po zbadaniu moczu lekarz zapyta o Twój styl życia, objawy i przyjmowane leki.
Badania obrazowe
Jeśli ma Pan/Pani problem z drogami moczowymi, urolog może zlecić różne badania obrazowe w celu ustalenia przyczyny. Mogą to być badania ultrasonograficzne lub tomografia komputerowa. Twój urolog może również zlecić badania w celu zdiagnozowania innych schorzeń, takich jak rak pęcherza moczowego lub kamica nerkowa. Badania obrazowe podczas pierwszej wizyty u urologa pomogą Twojemu lekarzowi ustalić przyczynę Twojego problemu. Celem tych badań jest pomoc Twojemu lekarzowi w ustaleniu planu leczenia, który będzie skuteczny.
Urolog rozpocznie od zebrania dokładnego wywiadu medycznego. Obejmie to zadawanie pytań dotyczących Twoich objawów i wcześniejszych wizyt u innych specjalistów. Dokona także przeglądu całego Pana/Pani organizmu, ponieważ choroby innych narządów mogą przyczyniać się do powstawania problemów urologicznych. Urolog poprosi także o wypełnienie pełnej listy wszystkich przyjmowanych przez Pana leków i suplementów diety dostępnych bez recepty. Do postawienia właściwej diagnozy konieczne jest także prowadzenie dzienniczka mikcji. Urolog przeanalizuje również Pana/Pani nawyki związane z oddawaniem moczu.
Opcje leczenia
Przed każdym zabiegiem urologicznym lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Oprócz wywiadu urologicznego, zwróci również uwagę na wszelkie inne choroby, na które cierpisz, ponieważ mogą one mieć wpływ na Twój układ moczowy. Powinieneś przynieść ze sobą listę aktualnie przyjmowanych leków, a także wszelkie leki dostępne bez recepty oraz witaminy i suplementy, które zażywasz. Powinieneś wyjaśnić swoją obecną sytuację i być przygotowany na pytania.
Pierwsza wizyta u urologa w celu ustalenia możliwości leczenia będzie prawdopodobnie polegała na wypełnieniu dokumentów i ankiety. Jeśli obawia się Pan problemów z prostatą, lekarz może poprosić Pana o wypełnienie kwestionariusza objawów, aby określić stopień ich nasilenia. Może on także wykonać wymaz z cewki moczowej, aby wykluczyć wszelkie choroby przenoszone drogą płciową, lub przeprowadzić badanie krwi w celu oznaczenia stężenia PSA.Pokrewne Tematy