Wysypka na penisie – jakie mogą być jej przyczyny?

Wysypka na penisie

Co powoduje wysypkę na penisie? Ta dolegliwość może być spowodowana kilkoma przyczynami. Jedną z nich jest przerost drożdży i bakterii, inną zaś zakażenie rzeżączką i chlamydią. Niewłaściwe oczyszczanie i skrajna czystość również mogą powodować wysypkę na penisie. Niektóre leki, takie jak Tylenol, również mogą powodować tę dolegliwość. Antybiotyki i leki przeciwzapalne również mogą wywołać wysypkę na penisie.

STIs

Wśród wielu różnych chorób przenoszonych drogą płciową (STI), wysypka na penisie jest jedną z najczęstszych. Wysypka jest zwykle czerwona, uniesiona i bolesna. Może również wyglądać jak pęcherz i wyciekać z niej płyn. W zależności od nasilenia, wysypka na penisie może utrzymywać się od kilku minut do kilku tygodni. Lekarz może leczyć infekcję antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi.

Inne możliwe przyczyny wysypki na penisie to alergie, produkty do pielęgnacji skóry i leki. Niektóre wysypki pojawiają się kilka minut lub godzin po kontakcie z produktem i są całkowicie uleczalne dzięki opiece medycznej. W wielu przypadkach wysypka na penisie może być spowodowana zakażeniem drożdżakami, które jest powszechną infekcją narządów płciowych u kobiet. Przerost drożdży powoduje wysypkę i zaczerwienienie pod penisem. Nieleczona infekcja ta może być śmiertelna.

Kontaktowe zapalenie skóry

Zarówno kontaktowe zapalenie skóry, jak i wysypka pod penisem są spowodowane reakcją alergiczną na jakąś substancję. Wysypka pojawia się zwykle w ciągu kilku godzin do kilku dni po kontakcie substancji ze skórą. Wysypka może utrzymywać się od dwóch do czterech tygodni i może prowadzić do gorączki, ropnego wycieku z pęcherzy oraz bólu oczu i nosa. Może być również wywołana przez infekcje przenoszone drogą płciową.

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnieniami to reakcja alergiczna na jakąś substancję. W łagodnych przypadkach wysypka może wyglądać jak typowa wysypka skórna, natomiast w cięższych przypadkach może mieć postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Częstymi czynnikami wywołującymi tę chorobę są mydło, detergenty do prania, niektóre prezerwatywy, a nawet rośliny. Kontaktowe zapalenie skóry można leczyć, stosując miejscowo maści zawierające hydrokortyzon. W celu zminimalizowania suchości wokół penisa można również stosować wysokiej klasy środki nawilżające.

Infekcja

Najczęstszą przyczyną infekcji wysypki na penisie jest obca substancja, która miała kontakt z penisem. Do najczęstszych winowajców należą środki plemnikobójcze, detergenty i woda kolońska. Wysypka pojawia się zwykle kilka godzin lub dni po kontakcie z substancją, ale może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wysypka może być swędząca lub bolesna i może wyglądać jak pęcherz lub czerwona smuga. Jeśli podejrzewasz, że twój penis jest zainfekowany, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku zauważenia czerwonych zgrubień na penisie, które nie ustępują lub którym towarzyszą inne objawy. Jeśli zgrubieniom towarzyszy ból i/lub swędzenie, należy udać się do lekarza. Jeśli zauważysz, że towarzyszą im pęcherze, również powinieneś zgłosić się do lekarza. Jest to spowodowane tym, że wysypka na prąciu jest zakażeniem, które może przenieść się na innych partnerów.

Zakażenie drożdżakami

Wysypka na penisie może wskazywać na zakażenie drożdżakami. W penisie drożdże mają doskonałe warunki do namnażania się i rozwoju. Mężczyźni jednak często nie wiedzą o infekcjach drożdżakowych prącia i dlatego nie są świadomi ich objawów. Mężczyźni mogą również nie być w stanie rozpoznać zmian na skórze prącia, co czyni ich szczególnie podatnymi na tę przypadłość. Objawy te mogą jednak wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak choroba weneryczna. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, powinieneś udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Czytaj również:   Ketony w moczu - jakie mogą być przyczyny?

Leczenie zakażenia drożdżakami może być prowadzone różnymi metodami, w tym lekami dostępnymi bez recepty i na receptę. Antybiotyki nie wyleczą infekcji, ale pomogą pozbyć się jej objawów na okres od trzech do pięciu tygodni. Stosowanie tych leków po pierwszym zakażeniu może być bardzo skuteczne. Infekcje drożdżakowe mogą nawracać, dlatego ważne jest, aby w odpowiednim czasie stosować leki przeciwgrzybicze.

Stan zapalny

Zapalenie penisa może wynikać z kilku różnych przyczyn, w tym z kontaktowego zapalenia skóry lub atopowego zapalenia skóry. To ostatnie jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się rumieniowymi grudkami o nieregularnych granicach, które mogą dotyczyć także moszny. Choroba ta nie jest zakaźna, ale może być dość niebezpieczna, jeśli nie jest leczona. Może być także skutkiem ukąszeń owadów lub działania roślinnych substancji chemicznych.

Dostępne są różne metody leczenia, w tym miejscowe kremy i leki przeciwgrzybicze. Jeśli podejrzewasz, że infekcja jest spowodowana przez candidę, zaleca się stosowanie kremu przeciwgrzybiczego. Ponadto warto rozważyć zaszczepienie się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka ta zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji narządów płciowych, w tym raka prącia, w późniejszym okresie życia.

Przepuklina pachwinowa

Objawy przepukliny pachwinowej obejmują obrzęk prącia i guzek na mosznie. Przepuklina pachwinowa jest częstym schorzeniem u mężczyzn. Dochodzi do niej, gdy wyściółka kanału pachwinowego nie zamyka się prawidłowo przed urodzeniem, co powoduje, że część jelita może się przez nią wydostać. Przepukliny mogą rozwinąć się zaraz po urodzeniu lub w późniejszym okresie życia. Są one powodowane przez ucisk na brzuch lub podczas wypróżniania. Otyłość może również powodować przepukliny, ale nie są one dziedziczne.

Przepuklina pachwinowa to stan, w którym niewielki fragment jelita przeciska się przez kanał pachwinowy i wychodzi na zewnątrz przez mosznę. Stan ten można łatwo wyleczyć za pomocą planowego zabiegu, może być też konieczna operacja w trybie nagłym. Do innych powszechnych schorzeń, które mogą powodować wysypkę na penisie, należą żylaki powrózka nasiennego (varicocele), czyli skupisko nabrzmiałych żył nad jądrem. Chociaż objawy varicocele są niewielkie i można je leczyć w domu, wysypka na penisie może sygnalizować poważniejszy problem – zapalenie jądra, czyli infekcję jądra wywołaną przez wirusy.Pokrewne Tematy