Białe kropki na penisie

Białe kropki na penisie

Chociaż u dorastających chłopców często występują białe plamki na penisie, mogą one również wskazywać na zakażenie wirusem brodawczaka. Dowiedz się, jaka jest różnica między tymi dwoma infekcjami, aby diagnoza była bardziej trafna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co powinieneś wiedzieć o tych białych plamkach. Poniżej wymieniono kilka powszechnych przyczyn powstawania białych kropek na prąciu. Aby uniknąć błędnej diagnozy, jak najszybciej skorzystaj z pomocy lekarskiej.

Plamki Fordyce’a

Chociaż plamki Fordyce’a na penisie mogą być nieestetyczne i mogą powodować dyskomfort podczas stosunku, są one zazwyczaj kosmetycznie nieestetyczne i nie mają znaczenia medycznego. Jednakże, podwyższony profil lipidowy wiąże się z częstszym występowaniem plamek Fordyce’a. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy związek ten jest prawdziwy. Ponieważ leczenie plamek Fordyce’a zwykle nie jest konieczne, możliwości leczenia są ograniczone do zabiegów mikronakłuwania w celach estetycznych, elektroresekcji i terapii fotodynamicznej. Miejscowo stosowany kwas bichlorooctowy jest skuteczną metodą leczenia plamek Fordyce’a.

Plamy Fordyce’a to niegroźne nieprawidłowości skórne spowodowane nadprodukcją oleju przez gruczoły łojowe. Objawy tych plam nie obejmują swędzenia, zaczerwienienia ani podrażnienia. Najczęściej występują na wewnętrznej stronie napletka, w pobliżu warg sromowych i warg sromowych. Chociaż są one nieszkodliwe, niewłaściwe leczenie może powodować swędzenie lub podrażnienie. Plamy Fordyce’a mogą pojawić się w każdym wieku, ale z wiekiem ich widoczność wzrasta. Najczęściej występują u osób starszych.

Choroba Peyronie’go

Najczęstszą metodą leczenia białych plamek na penisie spowodowanych chorobą Peyroniego jest zabieg chirurgiczny. Zabieg ten, zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym, odsłania włóknistą powłokę penisa. Chirurg umieszcza kilka szwów naprzeciw krzywizny, aby przyciągnąć tkankę do krzywizny penisa. Po zabiegu pacjent zwykle może powrócić do aktywności seksualnej. Najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w przypadku białych kropek na penisie jest plastyka prącia.

Nieoperacyjne metody leczenia choroby Peyroniego mogą obejmować terapię kolagenazą, która rozbija nagromadzony kolagen w płytce prącia i poprawia krzywiznę prącia. Można również wykonać modelowanie, w którym prącie jest manipulowane w kierunku przeciwnym do pierwotnego wygięcia. Werapamil, lek zwykle stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, może również poprawić objawy choroby Peyroniego.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka to ognisko wirusa, który powoduje owrzodzenia na penisie i w okolicy narządów płciowych. Chorobą tą można się zarazić przez kontakt skóra do skóry oraz podczas stosunku płciowego. Ogniska opryszczki mogą trwać od dwóch do trzech tygodni i mogą być bolesne. U osób cierpiących na opryszczkę narządów płciowych często występują owrzodzenia na penisie i w cewce moczowej.

Nie ma lekarstwa na opryszczkę narządów płciowych. Po zakażeniu pacjenci muszą żyć z ogniskami choroby do końca życia. Leki na opryszczkę mogą zmniejszyć częstotliwość i czas trwania ognisk oraz ograniczyć nasilenie objawów. Dostępne są również kremy i maści przeciwwirusowe, które pomagają w szybszym gojeniu się owrzodzeń. Ważne jest, aby znać objawy opryszczki i możliwości jej leczenia, ponieważ wielu pacjentów nie jest świadomych swojej choroby.

Czytaj również:   Obrzezanie laserowe

Balanitis

Chociaż białe kropki na penisie mogą być przerażające, ważne jest, aby wiedzieć, że nie zawsze są one poważne i można je łatwo leczyć. Jeśli zauważysz białe kropki na penisie, powinieneś udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia. W wielu przypadkach stan ten można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. W przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego lekarz przepisze antybiotyki lub krem z kortykosteroidami.

Inne objawy białych plamek na penisie to perłowe grudki na prąciu, które są w zasadzie nieszkodliwe. Te małe grudki są tego samego koloru co otaczająca je skóra i mogą pojawiać się w jednym lub dwóch rzędach wokół prącia. Jeśli zauważysz u siebie perłowe grudki na penisie, nie są one szkodliwe i prawdopodobnie znikną z czasem. Plamki Fordyce’a to małe, białe guzki, które są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów potowych i łojowych.

Phimosis

Choroba zwana fimozą to nieprawidłowe obrzmienie główki penisa. Pacjenci z tym schorzeniem odczuwają ból podczas erekcji i masturbacji. Nieleczona fimoza może ulec pogorszeniu i powodować trudności podczas stosunku płciowego. W niektórych przypadkach schorzenie to może nawet prowadzić do raka prącia. Aby uniknąć dalszych powikłań, w celu leczenia fimozy można przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Objawy zapalenia łysiny mogą obejmować swędzenie, tkliwość, świąd lub wysięk. Pacjenci mogą również doświadczać zapalenia stawów lub owrzodzenia jamy ustnej. Badanie fizykalne powinno obejmować ocenę żołędzi prącia i parafimozę. W niektórych przypadkach miejscowe retinoidy są skuteczne w zmniejszaniu plam na penisie. Większość przypadków ma jednak charakter zakaźny i wymaga leczenia. Zapalenie skóry prącia i candida to dwa przykłady częstych przyczyn powstawania plam na prąciu.

Molluscum contagiosum

Białe kropki na penisie spowodowane meszkiem lub mięczakiem zakaźnym to częsta choroba przenoszona drogą płciową. Plamki te zwykle znikają samoistnie po kilku miesiącach, ale mogą się utrzymywać przez miesiące, a nawet lata. Mięczak może pojawić się na penisie każdej osoby, w tym mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzieci są bardziej narażone na rozwój infekcji na dłoniach i ramionach, natomiast nastolatki i dorośli częściej zarażają się tą chorobą na penisie w wyniku kontaktów seksualnych. U osób z zaburzeniami układu odpornościowego mogą pojawić się liczne zmiany na penisie.

Te narośla mięczaka to małe, przypominające dołeczki zgrubienia na skórze. Pojawiają się one na penisie lub w pachwinach. Nie są one bolesne ani swędzące i pojawiają się zwykle po dwóch do sześciu tygodni od ekspozycji. Zakażenie można leczyć lekami przeciwwirusowymi i powstrzymywaniem się od stosunków płciowych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zalecić leczenie za pomocą kremu stosowanego miejscowo lub leków przyjmowanych doustnie.

Pokrewne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Związane stanowiska