Białe kropki na penisie – jakie mogą być tego przyczyny?

Białe kropki na penisie

Białe kropki na penisie mogą być objawem wielu różnych chorób lub stanów, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz takie objawy u siebie. Przyczyny mogą być związane z infekcjami, alergiami, chorobami skóry lub innymi problemami zdrowotnymi. W artykule omówimy niektóre z najczęstszych przyczyn białych kropek na penisie, jak również sposoby ich leczenia.

Plamki Fordyce’a

Chociaż plamki Fordyce’a na penisie mogą być nieestetyczne i mogą powodować dyskomfort podczas stosunku, są one zazwyczaj jedynie kosmetycznie nieestetyczne i nie mają znaczenia medycznego. Jedną z przyczyn może być podwyższony profil lipidowy , który wiąże się z częstszym występowaniem plamek Fordyce’a. Plamy Fordyce’a to niegroźne nieprawidłowości skórne spowodowane nadprodukcją oleju przez gruczoły łojowe. Objawy tych plam nie obejmują swędzenia, zaczerwienienia ani podrażnienia. Najczęściej występują na wewnętrznej stronie napletka, w pobliżu warg sromowych i warg sromowych. Chociaż są one nieszkodliwe, niewłaściwe leczenie może powodować swędzenie lub podrażnienie. Plamy Fordyce’a mogą pojawić się w każdym wieku, ale z wiekiem ich widoczność wzrasta. Najczęściej występują u osób starszych.

Jeśli obserwujesz u siebie takie zmiany konieczne są badania w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z tymi plamkami, czy też przyczyna dolegliwości jest inna. Leczenie plamek Fordyce’a zwykle nie jest konieczne, jeśli jednak powodują dyskomfort lub są powodem wstydu istnieją możliwości leczenia takie jak zabiegi mikronakłuwania w celach estetycznych, elektroresekcja i terapia fotodynamiczna. Miejscowo stosowany kwas bichlorooctowy także jest skuteczną metodą leczenia plamek Fordyce’a.

Choroba Peyronie’go

Choroba Peyroniego jest rzadkim stanem, w którym tkanka bliznowata tworzy się w prąciu, powodując jego zniekształcenie lub skrzywienie. Może to prowadzić do trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, a także do bólu i dyskomfortu podczas stosunku seksualnego. Przyczyny choroby Peyroniego nie są do końca znane, ale badania sugerują, że może być związana z urazami lub chorobami tkanki łącznej. Leczenie może obejmować leki, terapię fizyczną lub chirurgię, w zależności od ciężkości stanu i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Najczęstszą metodą leczenia białych plamek na penisie spowodowanych chorobą Peyroniego jest zabieg chirurgiczny. Zabieg ten, zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym, odsłania włóknistą powłokę penisa. Chirurg umieszcza kilka szwów naprzeciw krzywizny, aby przyciągnąć tkankę do krzywizny penisa. Po zabiegu pacjent zwykle może powrócić do aktywności seksualnej.

Nieoperacyjne metody leczenia choroby Peyroniego mogą obejmować terapię kolagenazą, która rozbija nagromadzony kolagen w płytce prącia i poprawia krzywiznę prącia. Można również wykonać modelowanie, w którym prącie jest manipulowane w kierunku przeciwnym do pierwotnego wygięcia. Werapamil, lek zwykle stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, może również poprawić objawy choroby Peyroniego.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka to ognisko wirusa, który powoduje owrzodzenia na penisie i w okolicy narządów płciowych. Chorobą tą można się zarazić przez kontakt skóra do skóry oraz podczas stosunku płciowego. Ogniska opryszczki mogą trwać od dwóch do trzech tygodni i mogą być bolesne. U osób cierpiących na opryszczkę narządów płciowych często występują owrzodzenia na penisie i w cewce moczowej.

Nie ma lekarstwa na opryszczkę narządów płciowych. Po zakażeniu pacjenci muszą żyć z ogniskami choroby do końca życia. Leki na opryszczkę mogą zmniejszyć częstotliwość i czas trwania ognisk oraz ograniczyć nasilenie objawów. Dostępne są również kremy i maści przeciwwirusowe, które pomagają w szybszym gojeniu się owrzodzeń. Ważne jest, aby znać objawy opryszczki i możliwości jej leczenia, ponieważ wielu pacjentów nie jest świadomych swojej choroby.

Czytaj również:   Stulejka u dzieci - leczenie domowe

Balanitis

Balanitis jest stanem zapalnym, który dotyka napletka (okrywającego główkę penisa) i często towarzyszy mu zapalenie okolic przyległych. Może być spowodowana infekcją bakteryjną lub grzybiczą, a także alergiami lub podrażnieniem skóry. Balanitis może powodować swędzenie, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, a także pieczenie i ból prącia. W niektórych przypadkach mogą pojawić się też pęcherzyki lub krostki. Leczenie balanitis polega na zastosowaniu odpowiedniego leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego, a także na zmianie stylu życia oraz dbanie o dobre nawyki higieny. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz u siebie balanitis, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach stan ten można leczyć za pomocą leków dostępnych bez recepty, takich jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. W przypadku podejrzenia zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego lekarz przepisze antybiotyki lub krem z kortykosteroidami.

Phimosis

Choroba zwana fimozą to nieprawidłowe obrzmienie główki penisa. Pacjenci z tym schorzeniem odczuwają ból podczas erekcji i masturbacji. Nieleczona fimoza może ulec pogorszeniu i powodować trudności podczas stosunku płciowego. W niektórych przypadkach schorzenie to może nawet prowadzić do raka prącia. Aby uniknąć dalszych powikłań, w celu leczenia fimozy można przeprowadzić zabieg chirurgiczny.

Objawy mogą obejmować swędzenie, tkliwość, świąd lub wysięk. Pacjenci mogą również doświadczać zapalenia stawów lub owrzodzenia jamy ustnej. Badanie fizykalne powinno obejmować ocenę żołędzi prącia. W niektórych przypadkach miejscowe retinoidy są skuteczne w zmniejszaniu plam na penisie. Większość przypadków ma jednak charakter zakaźny i wymaga leczenia.

Molluscum contagiosum

Białe kropki na penisie spowodowane meszkiem lub mięczakiem zakaźnym to częsta choroba przenoszona drogą płciową. Plamki te zwykle znikają samoistnie po kilku miesiącach, ale mogą się utrzymywać przez miesiące, a nawet lata. Mięczak może pojawić się na penisie każdej osoby, niezależnie od wieku. Dzieci są bardziej narażone na rozwój infekcji na dłoniach i ramionach, natomiast nastolatki i dorośli częściej zarażają się tą chorobą na penisie w wyniku kontaktów seksualnych. U osób z zaburzeniami układu odpornościowego mogą pojawić się liczne zmiany na penisie.

Te narośla mięczaka to małe, przypominające dołeczki zgrubienia na skórze. Pojawiają się one na penisie lub w pachwinach. Nie są one bolesne ani swędzące i pojawiają się zwykle po dwóch do sześciu tygodni od ekspozycji. Zakażenie można leczyć lekami przeciwwirusowymi i powstrzymywaniem się od stosunków płciowych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może zalecić leczenie za pomocą kremu stosowanego miejscowo lub leków przyjmowanych doustnie.Pokrewne Tematy