Obrzezanie zalety

Obrzezanie zalety

Jeśli zastanawiasz się, jakie są zalety obrzezania, nie jesteś sam. Według urologa Arika Marcella, M.P.H., obrzezanie jest zabiegiem wysoce higienicznym, który zmniejsza ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową. Ponadto obrzezanie może zapobiegać zakażeniom dróg moczowych i HIV. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. A dodatkowo może ono uratować Ci życie.

Obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażeń przenoszonych drogą płciową

Nie ma wątpliwości, że obrzezanie mężczyzn znacząco obniża ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i kiły. Co więcej, może ono zmniejszyć ryzyko rzeżączki i innych nowotworów. Ale czy obrzezanie rzeczywiście obniża ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, to już inna kwestia. Odpowiedź może zależeć od konkretnych okoliczności. Niektóre badania sugerują, że obrzezanie może obniżyć ryzyko zachorowania na kiłę i HPV nawet o 40%, ale nie znaleziono jeszcze ostatecznych dowodów.

Wśród mężczyzn i nastolatków obrzezanie znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem HPV, który wywołuje brodawki płciowe i raka narządów płciowych. Ponadto mężczyźni, którzy poddali się obrzezaniu, są o 35% mniej narażeni na zakażenie wirusem HIV w wyniku seksu heteroseksualnego niż mężczyźni nieobrzezani. Badanie przeprowadzone w Ugandzie przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Aarona A.R. Tobiana i współpracowników, wykazało, że obrzezanie zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa HIV podczas seksu heteroseksualnego. Wyniki te nie dotyczyły jednak transmisji homoseksualnej.

Jest higieniczne

Wielu rodziców pyta: “Czy obrzezanie jest higieniczne?”. Istnieją argumenty zarówno za, jak i przeciw tej procedurze. Chociaż obrzezanie nie jest konieczne dla mężczyzny, niektóre kobiety mogą czuć się niekomfortowo w związku z tym zabiegiem. Ponadto młoda kobieta poddana obrzezaniu jest bardziej narażona na ryzyko zakażenia wirusem HIV. Badanie opublikowane w Journal of Clinical Pediatrics w 2012 roku wykazało, że obrzezanie zwiększa ryzyko zakażenia HIV o jedną trzecią.

To, czy obrzezanie jest higieniczne, czy nie, zależy od tradycji kulturowych i religijnych. O ile Żydzi praktykują obrzezanie w wielu społeczeństwach, o tyle chrześcijanie tego nie robią. Ogólnie rzecz biorąc, zdrowiej jest być obrzezanym niż pozostać z nieobrzezanym penisem. Niektórzy ludzie mogą jednak wahać się, czy poddać się obrzezaniu z powodu bólu. Dlatego mogą nie chcieć przestrzegać tradycji. Inni mogą uważać to za niewygodne, nie chcąc uchodzić za “czystych”, lub po prostu wolą nieobrzezanego penisa.

Zapobiega zakażeniom dróg moczowych

Obrzezanie jest opcją dla kobiet, które chcą, aby ich dzieci były obrzezane, ale nie wszyscy mężczyźni są kandydatami. Proces obrzezania nie jest pozbawiony ryzyka. Kobiety, które urodziły dzieci przed obrzezaniem, są narażone na zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych. Chociaż obrzezanie nie zapobiega infekcjom dróg moczowych, może pomóc w zmniejszeniu ich liczby. W badaniu przeprowadzonym w Medical College of Georgia, dużym akademickim centrum medycznym z oddziałem intensywnej terapii noworodków III stopnia, przeanalizowano częstość występowania nawracających zakażeń układu moczowego u noworodków.

Chociaż wiele kobiet uważa, że obrzezanie jest skutecznym środkiem zapobiegawczym, istnieje duża dyskusja na temat tego, czy obrzezanie jest rzeczywiście skuteczne. Naukowcy dokonali przeglądu dowodów w metaanalizie w celu określenia korzyści wynikających z obrzezania w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych. Autorzy badania przeanalizowali cztery badania kohortowe i cztery badania z randomizacją i stwierdzili, że obrzezanie jest skuteczne w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych, ale korzyści są niewielkie.

Czytaj również:   Jak pobudzić oddawanie moczu

Zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV

W jednym z badań stwierdzono, że obrzezanie mężczyzn obniża ryzyko zakażenia HIV o 60%. Badanie to oparto na danych pochodzących z Orange Farm Intervention Trial, projektu badawczego finansowanego przez francuski ANRS. Naukowcy stwierdzili, że mężczyźni, którzy zostali obrzezani, byli o 60% mniej narażeni na zakażenie wirusem HIV w porównaniu z grupą nieobrzezaną. Wyniki tego badania są wstępne i potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te ustalenia.

Inne badanie, również opublikowane w czasopiśmie AIDS, wykazało, że obrzezanie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV przenoszonym drogą płciową o 60% u partnerek obrzezanych mężczyzn. Różnica ta nie jest jednak statystycznie istotna, ponieważ w badaniu uwzględniono jedynie badania dotyczące obrzezania mężczyzn w krajach o niskich dochodach. W badaniu uwzględniono także częstość występowania owrzodzeń narządów płciowych u partnerek obrzezanych mężczyzn. Wynik ten wskazuje na możliwą rolę mikrourazów i stanów zapalnych w przenoszeniu HIV z mężczyzn obrzezanych na nieobrzezanych.

Zmniejsza ryzyko rzeżączki

Badania wykazały, że mężczyźni obrzezani są mniej narażeni na rzeżączkę. Nadal jednak istnieją pewne kontrowersje co do tego, w jaki sposób obrzezanie zmniejsza ryzyko rzeżączki. Jedno z ostatnich badań wykazało, że obrzezanie nie stanowi stuprocentowej ochrony przed rzeżączką. Autorzy badania nie są pewni, w jaki sposób obrzezanie zmniejsza ryzyko rzeżączki, i potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia czynników przyczynowo-skutkowych tego związku.

CDC zauważa, że obrzezany mężczyzna ma mniejsze ryzyko zakażenia wirusem HIV niż mężczyzna, który nie został poddany obrzezaniu. Chociaż obrzezanie nie jest środkiem w 100% zapobiegawczym, może ono obniżyć ryzyko zachorowania na rzeżączkę i inne choroby przenoszone drogą płciową. Badania te nie zostały jednak przeprowadzone u kobiet i nie są jeszcze rozstrzygające. Niezależnie od potencjalnych korzyści zdrowotnych płynących z obrzezania, korzyści płynące z obrzezania mężczyzn zdecydowanie przewyższają ryzyko.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka penisa

Nowe badanie sugeruje, że obrzezanie niemal dwukrotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka penisa. Tylko 2 z 87 pacjentów cierpiących na tę chorobę było obrzezanych jako noworodki. Oznacza to, że wskaźnik skuteczności obrzezania wynosi 97,3%, co znacznie przewyższa wyniki wcześniejszych badań. Badanie to wykazało również, że niektóre nowotwory mogą być związane z infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Częstość występowania raka prącia różni się znacznie w zależności od badań, ale w krajach rozwiniętych jest na ogół niska. W krajach rozwijających się częstość występowania jest wyższa i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wysokie wskaźniki obrzezania wiążą się z mniejszą częstością występowania raka prącia, dlatego wysiłki w tych krajach powinny koncentrować się na zwiększeniu wskaźników obrzezania noworodków. Zwiększenie powszechności obrzezania jest skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka prącia.

Pokrewne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Związane stanowiska