Łagodny przerost prostaty to schorzenie, które dotyczy przede wszystkim starszych mężczyzn. Zachorowalność rośnie wraz z wiekiem i powyżej 70. roku życia nawet 90% panów może mieć w prostacie zmiany związane z jej przerostem. Jedną z metod leczenia jest postępowanie farmakologiczne modyfikujące aktywność męskich hormonów. [1]
Terapia hormonalna na przerost prostaty – na czym polega?
W hormonalnym leczeniu łagodnego przerostu prostaty stosowane są dwa inhibitory 5α-reduktazy: finasteryd i dutasteryd. Enzym, jakim jest 5α-reduktaza, znajduje się licznie w komórkach prostaty i odpowiada za przekształcanie wolnego testosteronu w jego aktywną biologicznie postać, czyli dihydrotestosteron (DHT). DHT odpowiada za wzrost komórek prostaty oraz reguluje ich rozpad.
Dzięki inhibitorom 5α-reduktazy możliwe jest hamowanie wpływu DHT na komórki prostaty.
Terapia hormonalna na przerost prostaty – wskazania i efekty
Leczenie hormonalne jest wskazane do leczenia i kontroli łagodnego przerostu prostaty u pacjentów z powiększeniem prostaty o ponad 40 ml. Leki zmniejszają powiększony gruczoł, co prowadzi do poprawy przepływu moczu i znosi objawy z dolnych dróg moczowych, na które skarżą się mężczyźni chorujący na prostatę.
Bardzo ważną cechą preparatów zawierających finasteryd i dytasteryd jest ich działanie ochronne względem wystąpienia ostrego zatrzymania moczu. U niektórych pacjentów mogą opóźnić konieczność prostatektomii (chirurgicznego usunięcia prostaty) lub TURP (przezcewkowej resekcji prostaty). [2], [3]
Terapia hormonalna na przerost prostaty – działania niepożądane
Najczęściej występują objawy o umiarkowanym nasileniu, które dotyczą męskiego układu rozrodczego:
- zmniejszone libido,
- impotencja,
- wytrysk wsteczny nasienia,
- zmniejszona objętość nasienia,
- zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników w nasieniu.
U niektórych mężczyzn może pojawić się ginekomastia, czyli powiększenie tkanki gruczołowej piersi. Niezbyt często występują reakcje alergiczne. Niektóre preparaty jako substancję pomocniczą zawierają laktozę, która u osób z niedoborem lub zmniejszoną aktywnością enzymu laktazy może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych (głównie wzdęcia i zmiana rytmu wypróżnień).
Przerost prostaty – jakie są inne sposoby leczenia farmakologicznego?
Na przerost prostaty, oprócz leków hormonalnych, stosowane są także preparaty roślinne oraz inhibitory receptora α1-adrenergicznego.
Fitoterapia, czyli leczenie preparatami pochodzenia roślinnego, nie prowadzi do zmniejszenia objętości prostaty, ale może mieć udział w poprawie komfortu życia poprzez zmniejszenie nasilenia objawów z dolnych dróg moczowych. Preparaty roślinne są stosowane u pacjentów z miernym nasileniem dolegliwości i należą do nich m.in. ekstrakt z owocu palmy karłowatej, kory śliwy afrykańskiej i korzenia pokrzywy.
Inhibitory receptora α1-adrenergicznego zmniejszają napięcie włókien mięśniowych w zrębie prostaty, co prowadzi do poszerzenia sterczowego odcinka cewki moczowej i złagodzenia objawów związanych z oddawaniem moczu. Do tej grupy leków należy m.in. tamsulosyna i doksazosyna. [3], [4]
Leczenie prostaty – terapia pod kontrolą lekarza
Jeśli mężczyźni zauważą u siebie objawy utrudnionego oddawania moczu, mogą szybko sięgnąć po preparaty roślinne dostępne bez recepty. Możliwość samodzielnego rozpoczęcia terapii nie powinna opóźniać terapii lekarskiej! Wszystkie preparaty mogą powodować działania niepożądane, jeśli są dawkowane nieprawidłowo lub stosowane z niewłaściwych wskazań. Jeśli doskwierają Ci objawy z dolnych dróg moczowych, zgłoś się na konsultację do lekarza, który wybierze dla Ciebie jak najlepszy lek.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Przed użyciem zapoznaj się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia
[1] M. Ng, S. W. Leslie, i K. M. Baradhi, „Benign Prostatic Hyperplasia”, w StatPearls [Internet], StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 13 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558920/ [2] „Medycyna po Dyplomie – Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego”. Dostęp: 13 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-lagodnego-rozrostu-gruczolu-krokowego [3] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 13 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/ [4] „Serenoa repens and Pygeum Africanum in the treatment of BPH”. Dostęp: 13 sierpień 2024. [Online]. Dostępne na: https://irinsubria.uninsubria.it/handle/11383/2097093Artykuł zewnętrzny.Pokrewne Tematy