Biały nalot na penisie – jakie mogą być jego przyczyny?

Bialy nalot na penisie

Biały nalot na penisie to coś, czego doświadczył co drugi mężczyzna. Istnieje kilka różnych rodzajów zmian na prąciu, które powodowane są różnymi czynikami – grzybami, stanami zapalnymi oraz chorobami wirusowymi. Dowiedz się więcej o kandydozie, opryszczce, wrastających włoskach i plamkach Fordyce’a. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć pojawienia się takiej zmiany. Utrzymywanie ciała w czystości i odporności na infekcje to ważne kroki, które należy podjąć.

Candidiasis

Mężczyźni są podatni na kandydozę, chorobę charakteryzującą się białym nalotem na penisie. W niektórych przypadkach choroba ta może prowadzić do rozwoju zapalenia skóry. Objawy kandydozy mogą być łagodne lub nie występować wcale, na szczęście leczenie jest zazwyczaj proste i polega na stosowaniu leków dostępnych bez recepty. Jeśli jednak objawy utrzymują się lub nasilają, być może nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Mężczyźni mogą zarazić się tym grzybem podczas stosunku pochwowego, zwłaszcza jeśli nie są obrzezani. Zakażenie może być również wynikiem istniejącego wcześniej schorzenia, np. cukrzycy. W takich przypadkach mężczyźni muszą poprawić swoją higienę, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się candidy. Nawet jeśli infekcja jest łatwa do wyleczenia, może minąć kilka tygodni zanim zniknie.

Grzyb Candida jest sam w sobie nieszkodliwy, ale w niektórych przypadkach może powodować poważne infekcje. Nieleczony grzyb może rozprzestrzeniać się po całym organizmie i docierać do różnych narządów, w tym do krwi. Jeśli nie zostanie natychmiast wyleczona, może być śmiertelna. W takich przypadkach, aby uniknąć rozwoju kandydozy ogólnoustrojowej, ważne jest zwrócenie się o pomoc lekarską w nagłym wypadku. W celu zabicia candidy podaje się leki przeciwgrzybicze.

Opryszczka

Jeśli ostatnio wystąpiły u Ciebie ogniska opryszczki, nie jesteś sam. Nierzadko dochodzi do wielokrotnych nawrotów choroby. Na szczęście, powtórne pojawienie się opryszczki jest często mniej poważne niż pierwsze, a ich liczba zmniejsza się z czasem. Jeśli masz opryszczkę narządów płciowych musisz wiedzieć, że istnieją sposoby radzenia sobie z ogniskami choroby i ochrony przed kolejnymi. Poniżej podano kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie z ogniskami choroby.

Aby radzić sobie z opryszczką, należy przede wszystkim zachować higienę i unikać kontaktu z osobami, u których występuje choroba. W przypadku pojawienia się objawów, takich jak zaczerwienienie, swędzenie lub ból w miejscu zmiany, należy skontaktować się z lekarzem, który może przepisać leki przeciwwirusowe. Można też stosować maści czy kremy z acyklowirem lub antybiotykami.

Czytaj również:   Pasma śluzu w moczu - objawy, przyczyny i leczenie

Chociaż opryszczka zwykle nie powoduje powstawania pęcherzy, objawy opryszczki narządów płciowych są nadal widoczne. Mogą pojawić się skupiska owrzodzeń, które wyglądają jak biały nalot. Mogą one podchodzić białawym płynem. Zmiany chorobowe pokrywają się strupem i ustępują po około tygodniu. Nie ma lekarstwa na opryszczkę, dlatego w przypadku pojawienia się opryszczki na penisie należy unikać kontaktów seksualnych z innymi osobami.

Wrastające włoski

Wrastające włoski na penisie są spowodowane wrastaniem włosków w skórę, często ku górze. Jeśli nie są one leczone w odpowiednim czasie, mogą ulec zakażeniu i wypełnić się ropą. Owrzodzenia te są bolesne i swędzące. Zazwyczaj ustępują samoistnie, ale jeśli nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Istnieją choroby współistniejące, które mogą zwiększać ryzyko.

W pierwszej kolejności należy położyć ciepły okład na wrastające włosy, aby złagodzić swędzenie i zmiękczyć skórę. Nastęnie usuwamy włosek za pomocą pęsety. Aby przyspieszyć zagojenie się guzka, zastosuj krem sterydowy. Ponadto należy unikać dłubania w miejscu wrastania, ponieważ może to podrażnić skórę. Należy także unikać golenia w tym miejscu, ponieważ może to pogorszyć stan i doprowadzić do zakażenia. Po zagojeniu się guzka możesz zastosować miejscowo krem zawierający hydrokortyzon lub retinoidy, aby zapobiec wrastaniu włosków w przyszłości.

Plamki Fordyce’a

Być może zauważyłeś na swoim penisie białe lub białawe zgrubienia. Plamki te są spowodowane powiększeniem gruczołów łojowych i są na ogół nieszkodliwe. Guzki te pojawiają się zwykle na wargach, wewnętrznej stronie policzków oraz w okolicach intymnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pomimo swojej nazwy, plamki Fordyce’a na penisie nie są powodem do niepokoju i są nieszkodliwe. Występują u 70 do 80 procent dorosłych.

Plamki te nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą wydawać się niekomfortowe. Mogą występować w skupiskach do 50 plamek i są bardziej widoczne, gdy skóra wokół nich jest bardziej rozciągnięta. Chociaż nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, mogą powodować krwawienie lub dyskomfort podczas stosunku. Ponieważ są one spowodowane nadprodukcją gruczołów łojowych, plamy Fordyce’a są nieszkodliwe i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak wiele osób decyduje się na ich usunięcie w celach kosmetycznych.Pokrewne Tematy