Azotyny w moczu – objawy, diagnoza i leczenie

Jakie są objawy obecności azotynów w moczu? Jakimi testami można to sprawdzić? I jak je leczyć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Azotyny w moczu występują bardzo często, ale objawy, leczenie i diagnostyka tego stanu są różne u dzieci i dorosłych. Objawy, badania i diagnostyka

Objawy

Jeśli u pacjenta występują azotyny w moczu, może to oznaczać, że cierpi on na zakażenie dróg moczowych. Obecność azotynów w moczu zwykle wskazuje na bakterie, które mogą powodować infekcje układu moczowego. Na szczęście ten rodzaj infekcji jest zazwyczaj uleczalny i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak nadal ważne jest, aby lekarz zbadał mocz w celu potwierdzenia.

Posiew moczu określi obecność bakterii i azotynów w moczu. Posiew moczu może trwać od dwóch do trzech dni. Jednak nie wszystkie bakterie są w stanie przekształcić azotyny w azotany. Ponadto, jeżeli azotyny są obecne w moczu, oznacza to, że infekcja rozprzestrzeniła się na nerki i może wywołać sepsę, która jest stanem zagrożenia życia.

Testy

Jeśli wynik badania moczu jest pozytywny dla azotynów, jest to oznaką zakażenia dróg moczowych (UTI). Chociaż zakażenie układu moczowego można zazwyczaj leczyć, to jednak nieleczone jest bardziej skomplikowane do wyleczenia. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na nerki, może przejść w znacznie poważniejszy stan zwany sepsą. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie problemu ujemnego wyniku testu azotynowego moczu: wizyta u lekarza.

Pozytywny wynik badania moczu na azotyny nie zawsze jest pewną oznaką zakażenia układu moczowego. Dzieci poniżej drugiego roku życia nie są tak wrażliwe na azotyny w moczu jak dorośli. Jednak wynik pozytywny jest w 99,9% pewny, że jest oznaką infekcji dróg moczowych. W zależności od wieku dziecka, przed podjęciem leczenia możesz chcieć zasięgnąć drugiej opinii.

Diagnoza

Azotyny w moczu są wynikiem działania bakterii w drogach moczowych. Chociaż bakterie w drogach moczowych normalnie wytwarzają azotany, mogą je również przekształcać w azotyny. Azotyny w moczu są powszechnie związane z zakażeniami dróg moczowych, które są jednym z najczęstszych rodzajów zakażeń. Leczenie zakażenia układu moczowego polega zazwyczaj na podawaniu antybiotyków. W niektórych przypadkach jednak wynik azotynów w moczu może być oznaką innej infekcji.

Czytaj również:   Ból przy oddawaniu moczu - przyczyny, objawy i leczenie

Ostatnie badania wykazały, że pacjenci z objawami sugerującymi zakażenie dolnych dróg moczowych mogą być skutecznie zdiagnozowani poprzez ocenę obecności azotynów w moczu. Jednakże posiewy moczu nie są łatwo dostępne dla klinicystów na oddziale ratunkowym. Dlatego podjęto badanie mające na celu sprawdzenie, czy początkowe stężenie azotynów w moczu i UA może być wskazówką do empirycznej antybiotykoterapii. Badanie to wykazało, że poziom azotynów jest niski, ale liczba bakterii i leukocytów w mikroskopie osadu moczu jest wysoka. Niemniej jednak, test azotynowy oraz liczba bakterii i leukocytów w mikroskopie osadu moczu są wysoce czułe i specyficzne, co sugeruje zmniejszenie liczby niepotrzebnych antybiotyków.

Leczenie

Jeśli zauważysz azotyny w moczu, powinieneś skontaktować się z lekarzem. W takim przypadku lekarz może przepisać antybiotyk. Ogólnie rzecz biorąc, antybiotyki są pierwszą linią leczenia azotynów w moczu. Lekarz weźmie jednak pod uwagę także historię choroby, alergie i rodzaj bakterii w moczu. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, lekarz może zalecić inne metody leczenia niż antybiotyki.

Pobranie próbki moczu do badania na obecność azotynów może być najlepszym sposobem zdiagnozowania infekcji dróg moczowych. Azotyny są wytwarzane przez bakterie w drogach moczowych i są częstym objawem infekcji dróg moczowych. Badanie moczu pozwoli w ciągu kilku minut postawić diagnozę i określić możliwości leczenia. Jeśli wyniki badania wskazują na zakażenie dróg moczowych, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.Pokrewne Tematy