Jak wygląda wizyta u urologa?

mezczyzna zastanawia sie

Gdy pacjent udaje się do urologa, musi poddać się różnym badaniom i procedurom. Procedury te mogą obejmować badanie fizykalne i zlecenie badań obrazowych. W trakcie tego postępowania urolog postawi diagnozę na podstawie wyników badań. W zależności od problemu, z jakim się Pan boryka, konieczne może być także wykonanie badań obrazowych. Następnie urolog omówi zalecane opcje leczenia.

Pobieranie próbki moczu od urologa

Badanie moczu jest badaniem laboratoryjnym próbki moczu w celu wykluczenia infekcji i innych problemów. Próbki moczu mogą być analizowane pod kątem obecności bakterii, azotanów, białych krwinek i innych substancji. Posiew moczu może pomóc w określeniu rodzaju infekcji, z jaką masz do czynienia. Wyniki te pomogą lekarzowi zdecydować, jak najlepiej leczyć Twój stan. Urolog pobierze próbkę moczu do analizy i może zlecić inne badania.

Aby pobrać próbkę, musisz oczyścić penisa przed oddaniem moczu. Jeśli jesteś kobietą, rozchyl wargi sromowe przed oddaniem moczu. W przypadku mężczyzny należy wytrzeć czubek penisa. Następnie oddaj mocz do czystego, sterylnego pojemnika. Nie dotykaj próbki; powinieneś także natychmiast umyć ręce. Próbka powinna zostać pobrana w ciągu 60 minut i schłodzona. Jeśli lekarz stwierdzi obecność kamieni, może zażądać próbki moczu z cewki moczowej.

Badanie fizykalne przez urologa

Podczas badania moczu, urolog może przeprowadzić badanie fizykalne, aby ustalić przyczynę Twoich objawów. Urolog zbada gruczoł krokowy, prącie i drogi moczowe w celu wykrycia problemów. Może także przeprowadzić cyfrowe badanie doodbytnicze, aby określić wielkość gruczołu krokowego. Badanie to może pomóc w rozpoznaniu wszelkich problemów, takich jak rak prostaty. Jeśli urolog stwierdzi, że rak prostaty jest powodem do niepokoju, może zalecić dalsze badania.

Gdy udajesz się do urologa, najpierw przeprowadza on szczegółowy wywiad lekarski. Urolog może również przeprowadzić badanie fizykalne, które skupi się na układzie moczowo-płciowym, penisie i jądrach. Wyniki tych badań pomogą urologowi określić odpowiednie metody leczenia. W niektórych przypadkach mogą zostać zlecone również badania obrazowe, dlatego też badanie fizykalne jest niezbędnym pierwszym krokiem w leczeniu.

Badania obrazowe

Podczas pierwszej wizyty u urologa możesz zostać poproszony o wypełnienie pewnych formalności. Może to być zarówno kwestionariusz, jak i wywiad lekarski. Możesz  również zostać poproszony o wyjaśnienie okoliczności, które skłoniły Cię do szukania pomocy. Lekarz urolog może również wykonać badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub ultrasonografia. Oprócz tych badań, urolog może zlecić badanie krwi, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia.

Badanie rentgenowskie może pokazać dokładne umiejscowienie problemu, w tym prostaty. Urolog może je zlecić, aby ustalić, czy przyczyną Pana bólu brzucha jest kamień nerkowy, czy powiększona prostata. Na podstawie tych zdjęć urolog może także stwierdzić, czy potrzebne są dalsze badania. Większość z tych badań jest bezbolesna, ale mogą one wymagać niewielkiego znieczulenia. Jeśli urolog podejrzewa, że kamicę nerkową, może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu monitorowania jej postępów.

Czytaj również:   Obrzezanie - jakie ma zalety?

Uzyskanie diagnozy od urologa

Urolodzy to wysoko wykwalifikowani lekarze specjaliści. Specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu wielu różnych schorzeń. Nie każdy jednak wie, kiedy należy udać się do urologa. Jednym z pewnych sygnałów, że należy udać się do urologa, jest obecność krwi w moczu. Może to wskazywać na zakażenie dróg moczowych, chorobę nerek, a nawet raka. Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie właściwą diagnozę.

Po pierwsze, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc ci w corocznych badaniach kontrolnych, ale jeśli masz długotrwałe dolegliwości lub nietypowy ból, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Lekarz pierwszego kontaktu może również wystawić skierowanie do urologa, jeśli masz problem z drogami moczowymi. Po drugie, zwróć uwagę na opinie jakimi cieszy się dany lekarz. Pozwoli Ci to wybrać placówkę, w której otrzymasz najlepszą opiekę zdrowotną.

Korzystanie z usług urologa w ramach sieci ubezpieczeniowej

Znalezienie urologa w sieci Twojego planu ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo ważne, jeśli chcesz umówić się na wizytę. Twoja firma ubezpieczeniowa często wybiera sieć, która obejmuje tylko niektórych lekarzy, w tym urologów. Przed wizytą musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, w tym wysokości udziału własnego, współpłatności i limitów pokrycia. Należy pamiętać, że każdy plan jest inny, dlatego ważne jest, aby przed umówieniem się na wizytę dokładnie poznać zakres swojego ubezpieczenia. Jednocześnie możesz również skorzystać z państwowych placówek służby zdrowia, współpracujących z NFZ – wówczas wizyta będzie darmowa.

Należy zabrać ze sobą wszelkie niezbędne formularze, w tym dokument tożsamości ze zdjęciem. Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań – zabierz je ze sobą, dzięki nim lekarz nie będzie zlecał ich kolejnego wykonania. Ponadto należy przygotować się do przedstawienia listy leków i historii choroby. Jeśli nie masz tych materiałów, powinieneś liczyć się z tym, że lekarz zada kilka pytań dotyczących Twojego zdrowia.Pokrewne Tematy