Brodawki na penisie

Brodawki na penisie

Jeśli zauważyłeś, że masz brodawki na penisie, możesz chcieć natychmiast poddać je leczeniu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je leczyć i zapobiegać ich nawrotom. Możesz także dowiedzieć się więcej o zapobieganiu i objawach tego schorzenia. Jeśli cierpisz z powodu brodawek, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza i postawienie diagnozy. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów leczenia brodawek na penisie.

Leczenie

Istnieją różne podejścia do leczenia brodawek na penisie. Jedną z opcji jest stosowanie leku callusol, który nakłada się na zainfekowany obszar. Inną metodą jest krioterapia, w której do zamrożenia brodawki używa się ciekłego azotu. Przed poddaniem się krioterapii należy porozmawiać z lekarzem, aby uniknąć wyrządzenia większej szkody. Istnieją także różne domowe sposoby leczenia brodawek narządów płciowych, takie jak kąpiele w słonej wodzie.

Najczęstszym sposobem leczenia jest wizyta u lekarza lub pielęgniarki. Lekarz lub pielęgniarka mogą zalecić odpowiedni sposób leczenia zmian, a badanie kontrolne może pomóc w ustaleniu, czy konieczne jest dalsze leczenie. Na nasilenie występowania brodawek może wpływać kilka czynników związanych ze stylem życia. Wiadomo, że nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu zwiększają ryzyko nawrotów. Odpowiednia ilość snu i ćwiczeń fizycznych wspomaga układ odpornościowy organizmu w walce z wirusem. Kobiety powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku brodawek narządów płciowych.

Inna metoda leczenia brodawek na penisie polega na miejscowym zastosowaniu środka żrącego o nazwie TCA lub BCA. Te dwa środki nakłada się na zainfekowany obszar w bardzo niskim stężeniu. Ze względu na niską lepkość roztwory te szybko się rozprzestrzeniają i mogą uszkodzić otaczające tkanki, dlatego ważne jest, aby krem nakładać oszczędnie na zakażony obszar. Po zastosowaniu kremu pacjent powinien dokładnie myć penisa mydłem przez co najmniej sześć do dziesięciu godzin. Po zakończeniu leczenia należy dokładnie usunąć roztwór, ponieważ może on osłabić prezerwatywy i diafragmy.

Objawy

Brodawki narządów płciowych są częstą chorobą przenoszoną drogą płciową (STI), która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Są to miękkie narośla na skórze. Niektóre z nich są płaskie, inne zaś występują w postaci skupisk. Wywołuje je wirus zwany wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Chociaż wirus ten jest często kojarzony z rakiem szyjki macicy, rzadko wywołuje brodawki odbytu. Oto objawy, których możesz doświadczać i jak możesz im zapobiegać.

Czytaj również:   Stulejka częściowa ćwiczenia

Brodawki narządów płciowych rozprzestrzeniają się poprzez kontakt skóra do skóry, w tym seks oralny i analny. Wirus HPV może być przenoszony z jednej osoby na drugą poprzez bliski kontakt z narządami płciowymi, w tym dotykanie penisa. Chociaż do przeniesienia wirusa konieczny jest bliski kontakt genitalny, nie jest możliwe przeniesienie wirusa HPV przez ubranie. Pojawienie się brodawek na penisie może trwać od dwóch tygodni do ośmiu miesięcy.

W większości przypadków brodawki na penisie pojawiają się jako małe, cieliste narośla. Mogą one przypominać małe części kalafiora lub nawet płaskie brodawki. Zwykle pojawiają się w skupiskach po trzy lub cztery i mogą się szybko rozprzestrzeniać. Brodawki na penisie zwykle nie są wyściełane, ale mogą powodować łagodny ból i swędzenie. Chociaż nie powodują dużego dyskomfortu, mogą swędzieć lub krwawić.

Zapobieganie

Chociaż nie ma lekarstwa na brodawki narządów płciowych, możesz zapobiec ich pojawieniu się na penisie, stosując kilka podstawowych środków ostrożności. Niezbędna jest zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa, o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Unikanie alkoholu i palenia również odgrywa ważną rolę w zapobieganiu pojawienia się brodawek. Wreszcie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się brodawek, warto unikać wielu partnerów.

Aby zapobiegać brodawkom na penisie, należy znać ich przyczyny i metody leczenia. Brodawki na penisie są wywoływane przez wirus znany jako wirus brodawczaka ludzkiego, który ma co najmniej 40 szczepów. Są one przenoszone drogą płciową. Brodawki nie muszą być widoczne, aby rozprzestrzeniać zakażenie. Zakażenie wirusem HPV jest związane z różnymi nowotworami, w tym z rakiem szyjki macicy i rakiem odbytu.

Zapobieganie zakażeniu HPV jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa ono ryzyko wystąpienia raka penisa i odbytu. Ważne jest, aby co roku wykonywać wymaz z pochwy, ponieważ pozwala on wykryć zmiany w pochwie. Należy również wiedzieć, że zakażenia HPV nie zawsze są uleczalne, ale można ich uniknąć poprzez unikanie kontaktów seksualnych.

Pokrewne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Związane stanowiska