Tabletki na nietrzymanie moczu – jakie są?

Tabletki na nietrzymanie moczu

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów tabletek na nietrzymanie moczu. W tym artykule omówię Vesicare, Tolterodynę, Mirabegron i Ditropan. Możesz również przeczytać o innych produktach, takich jak naturalny środek leczniczy, Oxybutynina. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Na szczęście przygotowaliśmy szybki przewodnik, jak znaleźć najlepsze tabletki na nietrzymanie moczu, które najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku.

Vesicare

Vesicare jest lekiem na receptę, który pomaga kontrolować objawy nietrzymania moczu u pacjentów cierpiących na pęcherz nadreaktywny. Lek ten zmniejsza przepływ moczu do cewki moczowej, jeśli jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Może on jednak powodować działania niepożądane, w tym suchość w ustach i ból głowy. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek nowego leku, w tym leku Vesicare. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu lekowi i jego skutkom ubocznym.

Działania niepożądane leku VESIcare obejmują senność i niewyraźne widzenie. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać ciężkich maszyn. Mogą również wystąpić zaparcia przez co najmniej trzy dni. Jeśli u pacjentki wystąpi którekolwiek z tych działań niepożądanych, należy natychmiast skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia w celu omówienia możliwości leczenia. Ponadto lek Vesicare nie jest zalecany do stosowania u pacjentów w podeszłym wieku.

Ditropan

Ditropan jest lekiem, który zmniejsza aktywność pęcherza moczowego i w ten sposób łagodzi objawy nietrzymania moczu, takie jak parcia naglące, częstomocz i dyzuria. Lek jest skuteczny u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 5 lat. Może być również skuteczny u dzieci z nietrzymaniem moczu z cewki moczowej, ale nie leczy tego schorzenia. Ditropan może powodować wzrost temperatury ciała, a użytkownicy powinni zachować ostrożność podczas przebywania na zewnątrz, ponieważ przegrzanie może prowadzić do udaru cieplnego.

Istnieje kilka skutków ubocznych związanych z Ditropanem, w tym bóle głowy, zaparcia i suchość w jamie ustnej. Może on również powodować senność i dezorientację. Ryzyko wystąpienia demencji wzrasta po zwiększeniu dawki. Lek występuje w postaci tabletek doustnych, które należy popijać wodą, i jest zazwyczaj przepisywany dwa do trzech razy na dobę. Jednak możliwe jest przyjmowanie leku nawet cztery razy dziennie.

Tolterodyna

Tolterodyna w tabletkach na nietrzymanie moczu działa poprzez rozluźnienie mięśni w pęcherzu moczowym. Pozwala to na zatrzymanie w nim większej ilości płynu, zmniejszając parcie na siusiu. Jest ona dostępna wyłącznie na receptę i występuje w dwóch postaciach: standardowych tabletek i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Te pierwsze uwalniają lek powoli i równomiernie przez cały dzień. Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu mogą działać nawet do 4 tygodni.

Tolterodyna jest antagonistą receptora muskarynowego, który jest stosowany w leczeniu pęcherza nadreaktywnego. Działa ona poprzez rozluźnienie mięśni pęcherza, zapobiegając skurczom i wyciekaniu moczu. Jednakże, lek ten wiąże się z ryzykiem. Podczas jego przyjmowania mogą wystąpić inne problemy z układem moczowym. Pamiętaj, aby omówić swój plan leczenia z lekarzem i przechowywać lek w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Czytaj również:   Jak pozbyć się bakterii coli w moczu?

Mirabegron

Mirabegron jest lekiem na receptę stosowanym w leczeniu nietrzymania moczu. Lek ten przyjmuje się raz dziennie, zwykle podczas posiłku lub przekąski. Tabletki zwykle połyka się w całości i nie należy ich żuć ani kruszyć. Mirabegron jest dostępny w dwóch dawkach, 25 mg i 50 mg. Tabletki Mirabegron nie są zalecane do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Mirabegron działa jako agonista b3-AR w pęcherzu moczowym, który rozluźnia mięśnie gładkie wypieracza i pomaga w magazynowaniu moczu. Jego skuteczność w leczeniu zespołu OAB została udowodniona w randomizowanych badaniach III fazy, choć dostępne są ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z BPH. Jednak u niektórych osób po zastosowaniu Mirabegronu może wystąpić przejściowy, niepowikłany ból głowy lub nudności.

Duloksetyna

Wpływ duloksetyny na nietrzymanie moczu był badany u kobiet z pęcherzem nadreaktywnym. W jednym z badań, dr Richard C. Bump porównał duloksetynę z placebo u 306 kobiet z pęcherzem nadreaktywnym. Kobiety przyjmujące lek doświadczyły znaczącego zmniejszenia ogólnej liczby epizodów nietrzymania moczu, przerw w oddawaniu moczu w ciągu dnia i całkowitej liczby epizodów.

W listopadzie 2002 r. firma Eli Lilly and Company zawarła globalną długoterminową umowę z firmą Boehringer Ingelheim dotyczącą opracowywania i komercjalizacji chlorowodorku duloksetyny. Lek ten jest dopuszczony do stosowania w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, depresji i bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej. Chociaż duloksetyna została zatwierdzona do stosowania w wielu różnych wskazaniach, współpraca w Stanach Zjednoczonych koncentruje się na wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Jej zatwierdzenie do stosowania w innych schorzeniach jest w toku.

Botox

W przypadku starszych osób dorosłych cierpiących na nietrzymanie moczu, minimalny zabieg z użyciem botoksu może przynieść znaczącą poprawę. Według badania przedstawionego na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, około 80% pacjentów zauważyło poprawę objawów po otrzymaniu zastrzyku. Naukowcy Victor Nitti, profesor urologii i położnictwa/ginekologii w New York University Langone Medical Center, twierdzą, że wskaźnik powodzenia zabiegu z użyciem botoksu jest porównywalny z wynikami innych badań i praktyką kliniczną.

Jak twierdzi Vanessa Elliott, urolog z Harrisburga w Pensylwanii, pacjenci poddani zabiegowi z użyciem botoksu mogą przez kilka tygodni odczuwać przejściowe skutki uboczne. Efekty utrzymują się od sześciu do dziewięciu miesięcy i mogą być powtarzane w razie potrzeby. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać problemów z pęcherzem w ciągu pierwszych kilku tygodni, ale zabieg trwa zazwyczaj tylko około połowy czasu trwania dnia. Może też upłynąć kilka tygodni, zanim pacjent zauważy zmniejszenie objawów.Pokrewne Tematy