Ćwiczenia na nietrzymanie moczu – 6 najlepszych

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Istnieje wiele różnych sposobów radzenia sobie z objawami nietrzymania moczu. Wiele z tych metod obejmuje ćwiczenia Kegla, jogę, CrossFit i Biofeedback. Niezależnie od preferowanej metody, niniejszy artykuł dostarczy Ci kilku przydatnych wskazówek i informacji. Należy pamiętać, że metody te będą dla Ciebie najskuteczniejsze, jeśli skupią się zarówno na krótkich, jak i długich skurczach.

Ćwiczenia Kegla

Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, ćwiczenia Kegla są doskonałym sposobem na pozbycie się tego problemu. Ćwiczenia te wykonuje się w różnych pozycjach, w tym siedzącej, stojącej i leżącej. Można je również wykonywać podczas chodzenia, siedzenia, a nawet biegania. Codzienne wykonywanie ćwiczeń Kegla może pomóc w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu. Zanim jednak wypróbujesz te ćwiczenia, powinnaś dowiedzieć się, jak wykonywać je prawidłowo.

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś wiedzieć o ćwiczeniach kegla jest to, że mogą one pomóc mężczyznom i kobietom w nietrzymaniu moczu. Niezależnie od tego, czy doświadczasz łagodnych czy ciężkich przypadków nietrzymania moczu, ćwiczenia kegla mogą pomóc ci wrócić na właściwą drogę. Lekarz może pomóc ci określić, które mięśnie należy ćwiczyć i jak poprawić swoją rutynę ćwiczeń. Fizykoterapeuta dna miednicy może pomóc ci wzmocnić te mięśnie.

Joga

Niewiele jest badań na temat jogi w przypadku nietrzymania moczu, ale ten starożytny system przynosi kobietom wiele korzyści. Celem tego badania była ocena wpływu jogi na kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu. Porównano jogę z innymi aktywnymi metodami leczenia oraz z brakiem leczenia jogą. Oceniono również objawy i jakość życia pacjentek. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ocenić skuteczność jogi w leczeniu nietrzymania moczu.

W jednym z badań sprawdzano możliwość zastosowania grupowego programu jogi w leczeniu nietrzymania moczu. W porównaniu z grupą kontrolną, w której stosowano niespecyficzne rozciąganie i wzmacnianie mięśni, ponad 95% kobiet przydzielonych do grupy ćwiczącej jogę ukończyło trzymiesięczny program. Zgłosiły one również wstępną poprawę w zakresie częstotliwości nietrzymania moczu w ciągu 3 miesięcy. Kobiety te zgodziły się również zrezygnować z innych rodzajów leczenia nietrzymania moczu, takich jak interwencje kliniczne i terapie behawioralne nadzorowane przez lekarza.

CrossFit

Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu, możesz chcieć spróbować ćwiczeń dna miednicy, aby skorygować ten problem. Ćwiczenia te mogą pomóc ci odzyskać kontrolę nad pęcherzem i mogą nawet wydłużyć czas między wizytami w łazience. Jeśli cierpisz z powodu nietrzymania moczu, lekarz może przepisać ci plan leczenia, który pomoże opanować objawy. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu są bardzo korzystne zarówno dla opiekunów, jak i dla osób cierpiących na tę przypadłość.

Podczas wykonywania ćwiczeń na nietrzymanie moczu ważne jest, by prawidłowo kurczyć mięśnie dna miednicy. Wiele kobiet popełnia błąd, kurcząc mięśnie pośladków i wewnętrznej strony ud podczas wykonywania tych ćwiczeń. Prawidłowe skurczenie tych mięśni pomoże poprawić kontrolę nad pęcherzem i poprawi twoją jakość życia. Ważne jest, by ćwiczyć te ćwiczenia w spokojnym miejscu. Nie należy przesadzać, bo można pogorszyć swój stan.

Biofeedback

Biofeedback jest techniką, która pomaga ludziom radzić sobie z problemami z pęcherzem i nietrzymaniem moczu. Technika ta polega na przedstawianiu informacji, wizualnie lub dźwiękowo, ludziom, którzy chcą poprawić swoje strategie radzenia sobie i zwiększyć swoją zdolność do kontrolowania swojego pęcherza i wypróżnień. Biofeedback może mierzyć każdą reakcję ciała, w tym rytm serca, skurcz mięśni, relaksację i inne subtelne funkcje. Przeszkolony specjalista może nauczyć cię, jak korzystać z tej techniki, by nauczyć się radzić sobie z nietrzymaniem moczu.

Czytaj również:   Kiedy zacząć badania profilaktyczne prostaty?

W jednym z badań analizowano biofeedback w połączeniu ze stymulacją elektryczną w celu poprawy mięśni dna miednicy. Wzięło w nim udział 80 pacjentów z nietrzymaniem moczu. Naukowcy porównali również biofeedback z elektrogimnastyką, aby sprawdzić, czy biofeedback jest skuteczny. Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Medical Theory and Practice. Jak wynika z niektórych badań, biofeedback i elektrostymulacja mogą stanowić doskonałe połączenie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Możesz wzmocnić mięśnie dna miednicy, wykonując pewne ćwiczenia. Jednym ze sposobów jest położenie się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Użyj pary rąk z dłońmi skierowanymi w dół i zegnij kolana. Utrzymaj tę pozycję przez trzy do ośmiu sekund. Opuść pośladki z powrotem na podłoże i powtórz ćwiczenie. Powinieneś wykonywać te ćwiczenia przez co najmniej pięć minut, ale jeśli jesteś w stanie wytrzymać ten czas, możesz zwiększyć liczbę powtórzeń.

Innym sposobem na wzmocnienie dna miednicy jest wykonywanie ćwiczeń Kegla. Powinnaś wykonywać te ćwiczenia bez napinania ud, pośladków czy mięśni brzucha. Pamiętaj też, by głęboko oddychać, ponieważ zbyt długie wstrzymywanie oddechu wyczerpie twoje mięśnie i zmniejszy twoją zdolność do kontrolowania strumienia moczu. Jeśli nie znajdujesz czasu na wykonywanie ćwiczeń Kegla, powinnaś skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Ćwiczenie pęcherza moczowego

Trening pęcherza moczowego jest metodą leczenia nietrzymania moczu, czyli stanu, który powoduje, że kobieta staje się nietrzymająca moczu. Stosując program opracowany w celu opóźnienia mikcji i wydłużenia czasu między kolejnymi oddaniami moczu, pacjentka uczy się oddzielać uczucie parcia od oddawania moczu. Podczas sesji treningu pęcherza moczowego pacjentka będzie prowadzić dzienniczek okresów, w których się wypróżnia. Następnie klinicysta wybierze przedział czasowy treningu na podstawie najdłuższego odstępu między epizodami oddawania moczu. Zazwyczaj będzie to wypróżnienie z samego rana, po którym nastąpi wypróżnienie przed snem. W miarę upływu dni i tygodni, odstępy te można wydłużać do co trzy lub cztery godziny.

Korzyści z ćwiczenia pęcherza jest wiele. W trakcie programu ćwiczenia pęcherza pacjenci stopniowo uczą się, jak kontrolować, kiedy i jak często muszą oddawać mocz. Zazwyczaj proces ten trwa od trzech do dwunastu tygodni. Pacjent będzie musiał zapisywać częstotliwość wycieków przez trzy do pięciu tygodni, aby ocenić skuteczność programu treningowego. Chociaż trening pęcherza nie jest skuteczny w leczeniu wszystkich form nietrzymania moczu, stanowi on alternatywną opcję leczenia dla niektórych osób, które są fizycznie i psychicznie zdolne do pracy z nim.Pokrewne Tematy