Częste oddawanie moczu u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Częste oddawanie moczu u dziecka

Rodzice często zadają sobie pytanie: jakie są przyczyny częstego oddawania moczu u dziecka? Mogą się zastanawiać, czy ich dziecko nie przechodzi jakiejś zmiany hormonalnej, ale nie zawsze tak jest. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest rozmowa z pracownikiem służby zdrowia, by dowiedzieć się o długoterminowych rozwiązaniach problemu zaburzeń czynności pęcherza. Chociaż podstawowe przyczyny częstego oddawania moczu nie zagrażają życiu, warto je rozważyć.

Warunki, które mogą powodować częste oddawanie moczu u dziecka

Dzieci z częstym oddawaniem moczu często cierpią z powodu problemów z kontrolą pęcherza, co może być niewygodne i wyczerpujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Infekcje nerek mogą również zwiększać częstotliwość oddawania moczu i powodować gorączkę. Pollakiuria jest zwykle problemem przejściowym i ustępuje bez leczenia. Przyczyna częstego oddawania moczu może być związana ze stresem lub czynnikiem wyzwalającym. Rodzice powinni zawsze wzmacniać dziecko i zachęcać je do korzystania z toalety po każdym wypróżnieniu.

Pollakiuria (znana również jako “częstość nocnego oddawania moczu”) występuje wtedy, gdy dziecko, które wcześniej było nauczone korzystania z toalety, zaczyna często oddawać mocz w ciągu dnia. Dziecko może oddawać mocz trzy do czterech razy w ciągu dnia, a czasami budzi się w nocy, aby oddać mocz. Pomimo tych objawów, w badaniu ultrasonograficznym nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości, a objawy zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach.

Objawy zespołu częstomoczu są nagłe, a dzieci mogą potrzebować oddawać mocz co około 10 minut. Przed wystąpieniem objawów większość dzieci nie miała problemów z oddawaniem moczu, więc mogą one spokojnie przespać noc. Jednak u dzieci z tym zespołem oddawanie moczu może występować w ciągu dnia i trwać przez tygodnie, a nawet miesiące. Pod każdym innym względem dziecko jest całkowicie normalne. Będzie czuło potrzebę oddania moczu, nawet jeśli w pęcherzu nie ma wystarczającej ilości moczu.

Częste przyczyny

Istnieje kilka możliwych przyczyn częstego oddawania moczu w wieku od 2 do 6 lat, w tym problemy z kontrolą pęcherza, infekcje nerek i wypadki w ciągu dnia. Częste oddawanie moczu może być również spowodowane przez problemy z układem pęcherza, takie jak infekcje, które mogą powodować gorączkę i ból. Chociaż częste oddawanie moczu u dzieci jest zwykle przejściowe i ustępuje bez leczenia, przyczyną może być problem zdrowotny. Może to być wynikiem stresora lub czynnika wyzwalającego, który powoduje, że dziecko oddaje mocz zbyt często.

Czytaj również:   Rola suplementów diety w zapobieganiu problemom urologicznym

W niektórych przypadkach nerki nie pracują prawidłowo i pęcherz może być zbyt wypełniony. W takich przypadkach mięśnie dna miednicy mogą zbyt wcześnie odcinać przepływ moczu, co powoduje moczenie się w łóżku. Przyczyną moczenia nocnego może być również słaby rozwój fizyczny lub moczenie nocne w rodzinie. Jednak w wielu przypadkach dzieci moczą się w łóżku tylko w nocy i nie mają żadnych problemów zdrowotnych.

Najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu u małych dzieci jest zakażenie dróg moczowych. Chociaż większość dzieci cierpiących na tę przypadłość oddaje mocz dwa lub trzy razy dziennie, dłuższe przetrzymywanie moczu pozwala zarazkom dostać się do pęcherza. Oddawanie moczu pomaga wypłukać zarazki i zapobiec infekcji. Dziecko powinno oddawać mocz co najmniej sześć razy dziennie, aby uniknąć infekcji.

Leczenie

Aby zdiagnozować problem, konieczne będzie badanie fizykalne. W zależności od stopnia nasilenia problemu, lekarz może również zlecić wykonanie badania próbki moczu w celu ustalenia, czy występuje infekcja. Inne badania mogą obejmować wykonywanie przez dziecko ćwiczeń w oddawaniu moczu. Pozwoli to zmierzyć objętość moczu, który wypływa z pęcherza i ile go zostaje po wypróżnieniu. Niektórzy lekarze mogą również wykonać badanie ultrasonograficzne, aby ustalić przyczynę częstego oddawania moczu.

Inną przyczyną częstego oddawania moczu u dzieci jest infekcja dróg moczowych. Jeśli częstemu oddawaniu moczu przez Twoje dziecko towarzyszy ból i pieczenie przy sikaniu, może to oznaczać infekcję. Po wypróżnieniu należy zawsze dokładnie umyć dziecko. Zapobiegnie to przedostawaniu się zarazków do dróg moczowych. Lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli podejrzewa infekcję. Inne opcje leczenia obejmują ponowne szkolenie pęcherza, które jest powszechnie stosowane u dzieci.

Chociaż częste oddawanie moczu u dzieci może być problemem dla dziecka z zakażeniem dróg moczowych, nie zawsze jest łatwe do zdiagnozowania. Problem ten może wpływać na codzienną rutynę dziecka i sposób, w jaki chodzi ono do łazienki. Objawy mogą być różne, a prawidłowej diagnozy należy szukać u specjalisty medycznego. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj. Czasami problem może ustąpić samoistnie bez diagnozy lekarskiej, a dziecko może nie potrzebować żadnych leków ani zabiegów.Pokrewne Tematy