Jak wygląda badanie moczu?

Jak wyglada badanie moczu

Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda badanie moczu, nie jesteś sam. Za pomocą tego prostego badania monitoruje się wiele różnych stanów chorobowych. Testy ciążowe i badania na obecność narkotyków to tylko kilka przykładów. Badanie moczu może również sprawdzać obecność substancji, które nie są wykrywane podczas typowego badania moczu. Aby dowiedzieć się więcej na temat badania moczu, odwiedź stronę Mayo Clinic. Ich eksperci udzielają bezpłatnych porad zdrowotnych i fachowych wskazówek na temat zarządzania swoim zdrowiem.

Przygotowywanie się do 24-godzinnej zbiórki moczu

Przygotowanie się do 24-godzinnej zbiórki moczu jest łatwe i można je przeprowadzić samodzielnie, ale jeśli cierpisz na jakieś schorzenia, możesz chcieć skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jesteś w pełni przygotowany do badania. Omówi on z tobą szczegóły procedury i udzieli ci ważnych informacji na temat procesu pobierania próbki. Ważne jest, abyś miał pod ręką odpowiednie przybory, abyś mógł przeprowadzić pobranie w sposób bezpieczny i jak najbardziej komfortowy.

Zwykle przed pobraniem próbki konieczne jest wypicie wody. Najlepiej jest oddać mocz jak najwcześniej rano, najlepiej między szóstą a siódmą rano. Jeśli jednak musisz oddać mocz później, wypij pełną szklankę wody przed pobraniem moczu. Lekarz prowadzący poinformuje Cię, w jaki sposób należy pobrać mocz i poda Ci instrukcje, co zrobić po pobraniu.

Pobieranie czystej próbki moczu

Czysta próbka moczu ma kluczowe znaczenie dla dokładnego rozpoznania i właściwego leczenia zakażeń dróg moczowych. Nawet jeśli już wcześniej miałeś zakażenie układu moczowego, prawdopodobnie spotkałeś się z problemem otrzymywania negatywnych wyników badania moczu, po których następują wyniki pozytywne. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Poniżej dowiesz się, jak pobrać czystą próbkę moczu.

Pobierz czystą próbkę moczu od dziecka. Pobranie czystej próbki moczu jest niezbędne do prawidłowego leczenia, ponieważ pomoże lekarzom określić obecność bakterii i zarazków w moczu dziecka. Próbka czystego moczu powinna być pobrana jak najszybciej, ponieważ zarazki znajdujące się na ciele dziecka mogą być obecne w moczu. Przed rozpoczęciem pobierania moczu należy podjąć pewne podstawowe środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia zarazkami. Ponadto, podczas pobierania próbki, NCH Clinics da ci etykietę rejestracyjną EPIC.

Oddawanie próbki moczu

Właściwy sposób oddawania próbki moczu podczas badania moczu ma kluczowe znaczenie. Próbka musi być czysta, co nie zawsze ma miejsce. Często cewka moczowa, wargi sromowe lub penis pacjenta mogą zostać zanieczyszczone bakteriami i innymi substancjami. Na szczęście łatwo jest uniknąć tego problemu, myjąc okolice narządów płciowych przed oddaniem próbki. Aby oddać czystą próbkę moczu, wystarczy przerwać strumień na kilka sekund. Następnie lekarz poinformuje Cię, czy jest jeszcze coś, na co musisz zwrócić uwagę.

Najlepiej jest zbierać mocz do czystego, suchego pojemnika. Pojemnik na próbkę możesz otrzymać z laboratorium lub przygotować go samodzielnie. Tak czy inaczej, upewnij się, że pojemnik jest oznaczony Twoim nazwiskiem, datą i godziną oddania próbki. Zazwyczaj próbka moczu powinna być dostarczona do laboratorium w ciągu 60 minut od oddania moczu. Lodówka lub izolowany worek zapobiegną rozwojowi bakterii, ale w takim przypadku może być konieczne użycie cewnika.

Czytaj również:   Kiedy zacząć badania profilaktyczne prostaty?

Wyniki badania moczu

Kilka czynników może spowodować nieprawidłowe wyniki badania moczu. Na przykład, jeśli mocz zawiera nieprawidłowy poziom białka lub innych treści, może to być oznaką, że masz problemy z drogami moczowymi lub nerkami. Wykonanie badania moczu może pomóc Twojemu lekarzowi dowiedzieć się, co jest przyczyną takich wyników. Poniżej znajduje się przegląd tego, jak wyglądają wyniki badania moczu. Twój lekarz wyjaśni znaczenie nieprawidłowych wartości i co możesz zrobić, aby je poprawić.

Wyniki badania moczu są badane za pomocą mikroskopu, paska testowego lub bagnetu. Lekarz może również zbadać próbkę wizualnie. Badania te wykonuje się w celu wykluczenia infekcji. Gdy laboratorium postawi diagnozę, pacjent udaje się do lekarza rodzinnego po ostateczne wyniki badań. Jeśli badanie moczu wykaże infekcję, lekarz może zalecić odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie badanie może sugerować inne schorzenie.

Przygotowanie do badania bagnetowego

Pierwszym krokiem do postawienia prawidłowej diagnozy jest badanie moczu. Test ten mierzy ilość białek obecnych w moczu danej osoby. Mocz może mieć kolor od bezbarwnego do ciemnożółtego i różnie pachnieć. Wyższy poziom białek może wskazywać na problemy z nerkami lub sercem, odwodnienie, a nawet infekcję. Aby badanie było jak najdokładniejsze, przygotuj dziecko, wyjaśniając, jak się je wykonuje.

Do pobrania próbki moczu powinien być użyty czysty pojemnik. Po pobraniu próbki należy umieścić ją w lodówce na okres do dwóch godzin. Mocz powinien mieć temperaturę od 2 do 8 oC (38-42 oF). Po 24 godzinach pozwól, aby próbka moczu osiągnęła temperaturę pokojową. Jeśli kolor jest zbyt czerwony lub żółty, jak najszybciej powtórz test. Jeśli próbka nie jest świeża, może zawierać krew.

Pobieranie próbki moczu od dzieci

Lekarz może potrzebować pobrać próbkę moczu od Twojego dziecka w celu zdiagnozowania choroby lub sprawdzenia, czy nie ma infekcji. Aby pobrać taką próbkę, musisz wiedzieć, jak się z nią obchodzić. Prawdopodobnie próbkę od dziecka pobierze pielęgniarka lub pielęgniarz lub możesz zostać o to poproszony. W każdym przypadku poniższe informacje pomogą Ci zapamiętać kroki, jakie należy podjąć w celu pobrania próbki moczu od dziecka. Pobranie próbki moczu od dziecka może być trudne, dlatego postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uzyskać dobrą próbkę.

Pobierając próbkę moczu od dziecka, zawsze upewnij się, że jest ono czyste przed rozpoczęciem badania. Jeśli dziecko ma na sobie pieluszkę, pobranie próbki moczu może być trudne. Aby pobrać próbkę moczu, musisz upewnić się, że pieluszka została całkowicie opróżniona. Jeśli dziecko nie jest suche, spróbuj wycisnąć pieluszkę. W każdym razie pieluszka musi być sucha, aby próbka była dokładna.Pokrewne Tematy