Stulejka u 12 latka – czy konieczne będzie obrzezanie?

Stulejka 12 lat

Wiek, w którym można poddać się leczeniu operacyjnemu fimozy, w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Dzieci z fimozą powinny być zawsze najpierw poddane leczeniu farmakologicznemu, zanim rozważone zostanie leczenie operacyjne. Możliwości leczenia chirurgicznego fimozy są liczne i zróżnicowane. Niektórzy pacjenci decydują się na obrzezanie, podczas gdy inni wybierają postępowanie nieoperacyjne. W przypadku dzieci z fizjologiczną fimozą preferowana jest opcja obrzezania.

Uszkodzenia naczyń u 12 latka

Parafimoza jest częstym schorzeniem urologicznym występującym u nieobrzezanych mężczyzn. Może powodować bolesne uszkodzenie naczyń krwionośnych, obrzęk dystalnych naczyń żylnych, obrzęk i martwicę prącia. Możliwości leczenia obejmują zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne. Poniżej omówimy możliwości leczenia parafimozy. Zabiegi chirurgiczne mogą być rozważane tylko w najcięższych przypadkach. W większości przypadków jednak, leczenie niechirurgiczne będzie pierwszym wyborem.

Mężczyzna może urodzić się z ciasnym napletkiem. Z wiekiem napletek może stać się luźny i wciągnięty za penisa. Nieleczona parafimoza może prowadzić do zatorów żylnych i limfatycznych, zgorzeli i innych potencjalnie poważnych schorzeń. Niezależnie od wieku pacjenta, poszukiwanie pomocy medycznej może zapobiec dalszym powikłaniom. Nieleczona parafimoza może spowodować trwałe uszkodzenie i wymagać pilnej pomocy medycznej.

Chociaż stan ten jest rzadki, nadal stanowi nagły przypadek medyczny. W skrajnych przypadkach parafimoza może spowodować amputację penisa i prowadzić do silnego bólu i zmniejszenia dopływu krwi do penisa. W rzadkich przypadkach energiczny seks może spowodować uszkodzenie napletka. Powtarzające się infekcje i nawracające parafimozy mogą powodować bliznowacenie. Stan ten może powodować powiększenie napletka, który wybrzusza się podczas oddawania moczu.

Stulejka u 12 latka

Fimoza fizjologiczna to częste schorzenie charakteryzujące się ciasnym napletkiem. Stan ten rozwija się zwykle u młodszych dzieci i jest spowodowany zrostami pomiędzy napletkiem a żołędzią penisa. Natomiast fimoza patologiczna rozwija się po ukończeniu przez dziecko 12 roku życia i może być związana z wieloma różnymi dolegliwościami ze strony układu moczowego i miejscowymi. Chociaż lekarze zazwyczaj nie są świadomi różnicy między fimozą patologiczną a fizjologiczną, ta niewiedza często powoduje niepotrzebny niepokój rodziców i błędne skierowania do urologów. Na szczęście istnieje wiele nieinwazyjnych metod leczenia fimozy patologicznej, a obrzezanie nie jest już konieczne.

U dzieci fimoza może powodować wybrzuszanie się napletka podczas oddawania moczu, a także może być przyczyną bólu i zmniejszonego czucia podczas stosunku płciowego. Nawet u młodszych chłopców fimoza może prowadzić do nawracających infekcji dróg moczowych i zwiększonego ryzyka wystąpienia balanitis, stanu, który często charakteryzuje się infekcją i zapaleniem napletka. Na szczęście fimozę można wyleczyć, jeśli jest odpowiednio wcześnie leczona.

Czytaj również:   Wysypka na penisie - jakie mogą być jej przyczyny?

Leczenie niechirurgiczne 12 latka

Niechirurgiczne leczenie fimozy u dzieci jest skuteczne w wielu przypadkach. Jedną z opcji leczenia fimozy u dzieci jest miejscowe stosowanie niesteroidowej maści przeciwzapalnej lub miejscowo skoniugowanego estrogenu końskiego. Inne możliwości leczenia obejmują zabieg chirurgiczny i miejscową terapię steroidową. Rodzaj leczenia fimozy zależy od jej przyczyny i wieku dziecka.

Najczęstszym rodzajem leczenia niechirurgicznego jest peeling gazą. Metoda ta polega na użyciu siły zewnętrznej w celu rozbicia zrostu i wypłukania smegmy. Może to być bolesne i może powodować stan zapalny napletka i żołędzi. Jeśli rana nie zostanie zagojona tą metodą, można zastosować miejscowo maść zawierającą erytromycynę lub naskórkowy czynnik wzrostu.

Chociaż zabiegi niechirurgiczne są skuteczne, mogą pozostawić tkankę bliznowatą, która może nawracać. Jeśli fimoza nie jest leczona, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. W niektórych przypadkach urolog dziecięcy może zalecić obrzezanie w przypadku fimozy, jeśli jest ona przyczyną nawracających zakażeń dróg moczowych i ciężkiego zapalenia okostnej. W innych przypadkach sama terapia kremami sterydowymi nie wystarcza do leczenia tego schorzenia.

Obrzezanie 12 latka

Wiek, w którym dziecko wymaga obrzezania, określa rodzaj czynności, jakich można się spodziewać. Podczas gdy dziecko poniżej ósmego miesiąca życia będzie przez cały czas nadzorowane, dzieci w wieku od ośmiu do 12 lat powinny mieć zapewnioną spokojną zabawę. Przez kilka dni po zabiegu powinny one unikać wszelkich energicznych aktywności. Po obrzezaniu dziecko może wrócić do szkoły, ale będzie musiało być pod ścisłym nadzorem przez co najmniej cztery tygodnie.

Podczas obrzezania do oddzielenia napletka od penisa używa się instrumentu w kształcie dzwonka. Do usunięcia napletka używa się skalpela lub nożyczek. W zależności od rodzaju obrzezania może być zastosowane urządzenie typu Plastibell, aby zapobiec krwawieniu. Noworodki mają niski system odpornościowy, a infekcje mogą być poważne. Zgłaszano przypadki zakażeń, a w ciężkich przypadkach dochodziło do rozwoju martwiczego zapalenia powięzi i zgorzeli.Pokrewne Tematy