Uderzenia gorąca, drażliwość, wahania nastroju, przyrost masy ciała, bezsenność, nocne poty – to tylko niewielka część z wielu nieprzyjemnych objawów menopauzy, które mogą dawać się we znaki kobietom. Dolegliwości te są związane przede wszystkim ze zmianami gospodarki hormonalnej, które są nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że z objawami menopauzy, w tym zwłaszcza z ich dużym nasileniem, nie można skutecznie walczyć. Jak radzić sobie z objawami menopauzy i jak zredukować ich dokuczliwość? Sprawdzamy!
Czym jest menopauza i kiedy występuje?
Menopauza, określana również jako klimakterium bądź przekwitanie, jest naturalnym etapem życia każdej kobiety. Z wiekiem aktywność jajników kobiety zaczyna zanikać, co prowadzi do ustania płodności. Zanik aktywności hormonalnej jajników wiąże się również z zaprzestaniem wydzielania estrogenu, a to znów prowadzi do wzrostu stężenia hormonów LH i FSH. Najczęściej menopauza pojawia się u kobiet w wieku 45–50 lat, przy czym nie są to sztywne widełki, gdyż proces przekwitania jest indywidualny i wygląda u każdej kobiety nieco inaczej.
Aktywność jajników nie wygasa z dnia na dzień. Organizm potrzebuje czasu, by przystosować się do zachodzących w nim zmian, w tym przede wszystkim do zmian gospodarki hormonalnej. Z tego powodu przekwitanie dzieli się na mniejsze okresy, a mianowicie na premenopauzę, menopauzę i postmenopauzę. W okresie okołomenopauzalnym kobiecie może towarzyszyć szereg objawów związanych ze zmianami hormonalnymi.
Menopauza – objawy najczęściej występujące
W życiu każdej kobiety prędzej czy później dochodzi do zaniku płodności. Zmianom hormonalnym może towarzyszyć szereg objawów ze strony organizmu. Objawy okołomenopauzalne mogą jednak występować u kobiet z różną intensywnością.
Do najczęściej towarzyszących menopauzie objawów można zaliczyć:
- uderzenia gorąca;
- nocne poty;
- wahania nastroju;
- drażliwość i nerwowość;
- zawroty i bóle głowy;
- zmęczenie;
- bezsenność;
- spadek jędrności piersi;
- podatność na infekcje intymne i infekcje dróg moczowych;
- suchość pochwy;
- nasilenie wypadania włosów;
- przyrost masy ciała lub wahania masy ciała;
- nasilenie zmarszczek na skórze związane ze spadkiem ilości kolagenu;
- demineralizację kości i większą podatność na osteoporozę.
Objawy okołomenopauzalne mogą występować u kobiet z różnym nasileniem. Są pacjentki, które niemal wcale nie zmagają się z dolegliwościami okołomenopauzalnymi, ale są i takie, w przypadku których dokuczliwe objawy odbijają się negatywnie na codziennym funkcjonowaniu. Jeśli dolegliwości są bardzo uciążliwe, rzutują na samopoczucie fizyczne i psychiczne pacjentki, warto wdrożyć działania, które ograniczą ich nasilenie.
Jak złagodzić objawy menopauzy?
W przypadku obserwowania u siebie objawów mogących wskazywać na menopauzę najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który sprawdzi, czy faktycznie obserwowane symptomy mają związek z przekwitaniem, a także w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie leczenie. Za skuteczne leki na menopauzę uznaje się między innymi hormonalną terapię zastępczą, przy czym nie każda kobieta chce lub może z niej korzystać. Nie jest to na szczęście jedyna opcja farmakologiczna, z której może skorzystać pacjentka.
Przy dokuczliwych objawach menopauzy można też postawić na leki na menopauzę bez recepty. Są to zwykle preparaty na bazie składników roślinnych. W składzie tych produktów można znaleźć często fitoestrogeny, czyli substancje roślinne o właściwościach podobnych do kobiecych estrogenów. Fitoestrogeny są obecne między innymi w wyciągu z soi, pluskwicy groniastej czy w wyciągu z koniczyny czerwonej.
W suplementach wspomagających dla kobiet zmagających się z objawami menopauzy można również znaleźć roślinne składniki o właściwościach redukujących napięcie emocjonalne oraz korzystnie wpływających na jakość snu – można do nich zaliczyć np. wyciąg z szyszek chmielu, melisę czy kozłek lekarski. Suplementy dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym niejednokrotnie w swoich formułach zawierają też witaminy i minerały, które – uzupełniając dietę – mogą chronić przed niedoborami i ich skutkami. Jeszcze inną opcją są np. preparaty dopochwowe. Mogą one np. pomóc ograniczyć towarzyszący menopauzie problem suchości pochwy oraz przeciwdziałać zmianom mikroflory pochwy i ich następstwom.
Jak radzić sobie z objawami menopauzy? Inne sposoby
Kobiety niestety nie unikną menopauzy. Może jednak redukować jej objawy i nauczyć się z nimi żyć (gdy już nie są nasilone). By lepiej radzić sobie z objawami menopauzy, można wykorzystać nie tylko tabletki na menopauzę, ale również metody niefarmakologiczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się aktywność fizyczna, która pomoże zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, a przy tym korzystnie wpłynie na samopoczucie, odporność i kondycję.
W przypadku wahań nastroju dobrym rozwiązaniem może okazać się joga, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne. Problem napadów gorąca można ograniczyć, unikając czynników wyzwalających, poza tym dobrze nosić odzież z naturalnych włókien. Zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie zwiększają ryzyko osteoporozy, dlatego warto pilnować odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D. Nie bez znaczenia jest również pilnowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.Pokrewne Tematy