Paracetamol – pomocny w przypadku bólu różnego pochodzenia i gorączki

bol karku

Nie ma chyba osoby, która choć raz nie zmagałaby się z uciążliwym bólem lub gorączką. Jak sobie z nimi radzić, aby nie rezygnować z normalnej aktywności? Pomóc może paracetamol, który wchodzi w skład leków wydawanych bez recepty.

Jak działa paracetamol?

Paracetamol jest substancją czynną o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Jak to się dzieje, że pomaga zarówno w przypadku gorączki, jak i bólu?

Paracetamol ma zdolność do blokowania aktywności enzymu cyklooksygenazy w rdzeniu kręgowym oraz mózgu. Tym samym hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym i powoduje podwyższenie progu bólu. Z kolei jego działanie przeciwgorączkowe wynika ze zdolności do zmniejszania stężenia prostaglandyn w podwzgórzu.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zażywania paracetamolu?

Wskazaniem do przyjmowania paracetamolu jest gorączka np. występująca w przebiegu przeziębienia i/lub grypy. Ponadto leki, które mają go w składzie, znajdują zastosowanie w łagodzeniu bólu różnego pochodzenia (o natężeniu łagodnym do umiarkowanego). W szczególności: bólu głowy (w tym migren), nerwobólów, bólu zęba, a także dolegliwości towarzyszących chorobom reumatycznym. Leki z paracetamolem mogą być zażywane również w przypadku bolesnych miesiączek, aby złagodzić ból menstruacyjny.

Czy paracetamol będzie dobry dla każdego? Jest on substancją czynną obecną w składzie leków, które są ogólnodostępne i sprzedawane bez recepty. Jednak mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich wymienia się: nadwrażliwość na tę substancję, chorobę alkoholową, ciężką niewydolność nerek i/lub wątroby.

Paracetamol Biofarm – lek wydawany bez recepty, który pomaga złagodzić ból i zwalczyć gorączkę

Jednym z leków, które zawierają substancję czynną o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym jest Paracetamol Biofarm. Jest on wydawany bez recepty, zawiera 500 mg paracetamolu w jednej tabletce.

Czytaj również:   Jak jakościowy sprzęt medyczny wpływa na właściwą diagnostykę i proces leczenia pacjentów?

Można podawać go zarówno dzieciom od 6. roku życia, jak i osobom dorosłym. W przypadku dzieci w wieku 6-12 lat zaleca się zażywanie ½ lub 1 tabletki (przy czym dawka nie powinna być większa niż 10-15 mg paracetamolu na kilogram masy ciała). W razie konieczności można powtórzyć dawkę. Jednak nie zaleca się robić tego częściej niż co 4 godziny (maksymalnie 4 razy dziennie).

Inaczej wygląda dawkowanie w przypadku młodzieży powyżej 12. roku życia i osób dorosłych. Jedna dawka w przypadku tej grupy to 500-1000 mg paracetamolu, a maksymalna to 4000 mg (czyli 8 tabletek).

Co, jeśli ból lub gorączka pojawią się u dziecka poniżej 6. roku życia? W takim przypadku należy podać produkt leczniczy w postaci przeznaczonej dla dzieci w tym wieku.Pokrewne Tematy