Stulejka u dzieci, niemowląt i mężczyzn

cena:35,00 zł

 

 

 

Za pomocą serwisu ZapytajUrologa.pl możesz skonsultować swój problem urologiczny z doktorem Januszem Zajdą zupełnie anonimowo. Kliknij przycisk aby zamówić poradę.

 

 

 

 

 

 

 

Zapisy na wizyty u doktora Janusza Zajdy lub badanie USG -> kliknij tutaj

 

 

 

Stulejka u niemowląt, dzieci i mężczyzn

 

Czy może Pan doktor przybliżyć termin stulejki?

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie i dbanie o prawidłową higienę. W takiej sytuacji można dokonać plastyki, usunięcia, bądź nacięcia. Jak widać możliwości działania są różne.

W jakim przypadku możemy zdiagnozować stulejkę?

Ze stulejką mamy do czynienia gdy występuje niemożność zsunięcia napletka podczas zwisu. Jeżeli w trakcie wzwodu z wielkim trudem się zsuwa, to wcale nie znaczy, że wskazany jest zabieg operacyjny. Przy okazji warto wytłumaczyć też pewne nieporozumienie. Różne są zdania na ten temat, ale ja uważam, że u dzieci w wieku do lat czterech bądź pięciu stulejka to prawidłowy stan fizjologiczny. Nie trzeba koniecznie ściągać napletka. Z czasem dziecko zacznie się interesować swoim ciałem i prędzej czy później doprowadzi do jego zsunięcia oraz rozciągnięcia. Oczywiście można delikatnie w czasie kąpieli naciągać, ale w żadnym wypadku na siłę. Takie brutalne działanie może, prócz bólu, doprowadzić do powstania pęknięcia, stanu zapalanego, blizn, a na końcu właśnie przyczynić się do powstania stulejki. I wtedy konieczna jest operacja.

Słowa Pana doktora to cenna wskazówka dla młodych matek, które często obawiają się, że ten siusiak dziecku zarośnie.

Tak, taka kobieta zapewne widziała członek dorosłego mężczyzny, z którego napletek się zsuwa. Na tej podstawie myśli, że u dzieci dzieje się tak samo. Otóż niekoniecznie. Należy zachować spokój. Raz jeszcze powtórzę, stulejka u małych dzieci jest fizjologiczna.

Ale, mniej więcej, w jakim wieku ta sprawa się u dziecka normuje?

Według mnie, tak około 5-6 roku życia. To jest ten wiek, kiedy dziecko poprzez zainteresowanie własnym ciałem odprowadza ten napletek. Jeżeli pierwsza, delikatna próba zakończy się sukcesem, to potem nie powinno być już z tym żadnego problemu.

A jeśli zaboli?

No to wróci do tematu za jakiś czas.

Dziękuję Panu doktorowi za dokładne wyjaśnienie omawianych zagadnień.

 

Czytaj również na temat - obrzezanie napletka

 

Za pomocą serwisu ZapytajUrologa.pl możesz skonsultować swój problem urologiczny z doktorem Januszem Zajdą zupełnie anonimowo. Kliknij przycisk aby zamówić poradę.

 

 

 

Zobacz video: Nietrzymanie moczu

 

 

Zapisy na wizyty u doktora Janusza Zajdy lub badanie USG -> kliknij tutaj